Rusko kvůli podpoře Krymu „vytunelovalo“ vlastní penzijní systém

Peníze na důchod, které si Rusové letos uspořili ve druhém pilíři penzijního systému, skončily jako federální pomoc na Krymu. „Částka byla použita na úhradu protikrizových opatření na Krymu a na jiné investiční projekty,“ potvrdil ruský ministr financí Anton Siluanov.

 Proruské jednotky hlídkující před krymským parlamentem
26.6.2014 16:02   |  

Celkově Kreml takto „vytuneloval“ 243 miliard rublů (145 miliard korun). Stačilo mu k tomu sáhnout do rezervního fondu, o jehož zřízení vláda rozhodla v říjnu minulého roku. Všechny soukromé penzijní fondy do něj povinně musí průběžně ukládat úspory svých klientů, dokud neprojdou screeningem ministerstva financí. Pak by teoreticky měly dostat celou částku zpět. Tu stát ovšem již nemá. „Vláda nedisponuje prostředky na vrácení úspor soukromých penzijních společností,“ přiznal Siluanov.

Erár tak bude muset najít peníze jinde nebo sáhnout ke škrtům. Podle Vladimira Nazarova z Ústavu sociálních analýz a prognóz jsou potřebné zdroje jinde. „Jiná věc ovšem je přesvědčit penzijní společnosti, že takový postup je správný,“ dodal.

Část z naspořených ruských penzí přitom paradoxně skončí u krymských důchodců, kterých na poloostrově žije asi půl milionu. Těm prezident Vladimir Putin slíbil dorovnat jejich renty na ruský průměr, což si podle expertů vyžádá až 50 miliard rublů.

Další peníze pro Krym, který byl letos v březnu přijat do Ruské federace, i když je oficiálně součástí Ukrajiny, by měly být použity na infrastrukturní projekty. Nad Kerčskou úžinou, která poloostrov spojuje s Ruskem, mají vyrůst dva nové mosty. Celkové roční náklady Moskvy na pomoc Krymu deník Vědomosti nedávno vyčíslil na 2,4 miliardy rublů.


Čtěte také:

Banky vyklidily Krym. Bankovní sektor se v podstatě zhroutil

Putin vyšel Kyjevu vstříc. Žádá o zrušení práva na intervenci na Ukrajině

Zachraňte cestovní ruch na Krymu, tlačí Moskva na státní firmy

Nový ruský low-cost začal létat na Krym. Prý má vyprodáno

Autor: Blahoslav Hruška

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web