Rusko myslí vlastní platební systém vážně. Může prý fungovat za dva měsíce

Rusko by mohlo spustit vlastní platební systém za dva měsíce až půl roku, až přizpůsobí svou legislativu. Uvedl to šéf ruské banky Sberbank German Gref. Úmysl, který by z trhu vyšachoval hlavně americké firmy Visa a MasterCard, jejichž platební systémy nedávno zastavily operace klientů ruských bank, potrestaných sankcemi za ruskou anexi Krymu, tak zřejmě Rusko myslí vážně.

 Platební karty
31.3.2014 13:16   |  

„Jednali jsme o této věci na schůzi s centrální bankou … Vyžaduje to řadu změn v zákonech, které je možné dostatečně rychle opravit. Domnívám se, že po přijetí pozměňovacích návrhů … budeme potřebovat dva až šest měsíců na technické práce ke spuštění … národního platebního systému,“ sdělil ředitel Sberbank German Gref.

Centrální banka a vláda podle prezidenta Vladimira Putina už podnikly kroky v tomto směru, ale vytvoření vlastního systému si vyžádá ještě nějaký čas. „Je opravdu velice špatné, že se jisté firmy rozhodly pro restrikce. Myslím, že to prostě povede k tomu, že ztratí jistou část trhu, a to velice výnosného trhu,“ řekl Putin minulý týden před zákonodárci z horní komory parlamentu.

Omezení transakcí s platebními kartami podle ruských médií zprvu postihlo asi půl milionu klientů sedmi ruských finančních ústavů. Vzápětí ruští představitelé začali hovořit o potřebě snížit závislost na společnostech Visa a MasterCard. Tyto služby ale byly vesměs později obnoveny, poznamenala agentura Reuters.

Ruský ministr financí Anton Siluanov se ve středečním rozhovoru v ruských médiích se zmínil o „záložním“ národním platebním systému, který by fungoval pouze na ruském území. „V zemích, jako je Japonsko a Čína, tyto systémy fungují, a to velice úspěšně. Zpočátku začínaly výlučně jako národní systémy, omezené na národní trh, ale teď získávají čím dál větší oblibu,“ prohlásil.


Čtěte více:

Putin chce vytvořit ruský platební systém. Bez Visy a MasterCard

Bitva sankcí začala: USA je rozšířily, Rusko reaguje vlastním „blacklistem“

Banka Rossija kvůli sankcím ruší transakce v cizích měnách

Autor: čtk, lem

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web