Rusko pomůže svým bankám překonat šok z rublu

Ruská centrální banka připravuje několik nových opatření zaměřených na stabilizaci domácích finančních trhů, kterými v posledních dnech otřásl prudký pokles rublu. Rubl po tomto prohlášení smazal další část svých ztrát vůči dolaru.

Propad rublu dělá ruské vládě starosti.
17.12.2014 16:59   |  

Centrální banka uvedla, že společně s vládou chystá kroky, které v případě potřeby zajistí ruským finančním společnostem dodatečný kapitál. Upozornila rovněž, že je připravena pořádat dodatečné devizové aukce. Poskytla také komerčním bankám právo nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily sankce.


Čtěte více: Medveděv: Rubl se pohybuje v nebezpečném pásmu, žádá si zásah


Podle viceguvernérky centrální banky Xenie Judajevové je cílem stabilizačních opatření zajistit rovnováhu nabídky a poptávky na devizovém trhu. Ruská měna se letos dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy.

Graf pětidenního vývoje kurzu rublu

Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty, tento týden oslabil až o 20 procent. Dnešní obchodování sice rovněž zahájil výrazným poklesem, brzy však zamířil vzhůru. Odpoledne činil jeho kurz 63,19 rublu za dolar. Oproti úternímu závěru tak rubl zpevnil o téměř sedm procent.


O souvislostech propadu rublu čtěte také:

Juta zastavila dodávky do Ruska, rubl děsí i další české firmy

Ruská centrální banka dál bojuje s kurzem rublu, utrácí miliardy dolarů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web