Rusko zavřelo čtyři ukrajinské banky na Krymu. Neplnily prý závazky | E15.cz

Rusko zavřelo čtyři ukrajinské banky na Krymu. Neplnily prý závazky

Rusko zavřelo čtyři ukrajinské banky na Krymu. Neplnily prý závazky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Anonymous Account, Flickr.com, Creative Commons

ČTK
bru

Ruské úřady přikázaly uzavřít čtyři banky na anektovaném Krymu. Podle ruské centrální banky finanční domy neplnily své úkoly. Zbývající ukrajinské banky smějí na poloostrově působit bez příslušné ruské licence do 1. ledna 2015, musí ale podle Moskvy dostát svým závazkům.

Centrální banka svůj krok vysvětlila stížnostmi zákazníků, podle kterých si majitelé účtů u nyní již uzavřených finančních institucí nemohli vybírat hotovost a ani peníze převádět. Rusko přitom obyvatele Krymu ujistilo, že stát za vklady až do výše 700 tisíc rublů (asi 390 tisíc korun) ručí.

Autonomní poloostrov se v březnu po sporném referendu odtrhl od Ukrajiny a přičlenil se k Ruské federaci. Západ i Kyjev to označují za nelegální, Moskva argumentuje tím, že tento krok v plebiscitu podpořilo přes 96 procent hlasujících.

Rusko pokračuje s integrací Krymu, mimo jiné místo hřivny zavedlo jako platidlo rubl. Centrální banka také ohlásila, že do konce dubna bude na Krymu přes 200 poboček ruských finančních domů.

Řada bank Krym opustila již dříve. Uzavření všech poboček na poloostrově minulý týden ohlásila největší italská banka UniCredit, odchází také Raiffeisenbank. Většinu krymských poboček uzavřela rovněž společnost UkrSibbank, která je divizí francouzské banky BNP Paribas.

Z Krymu odcházejí i další společnosti. Své prodejny nedávno zavřel řetězec restaurací McDonald's, plány na expanzi zrušila i španělská skupina Inditex, která prodává značky Zara, Bershka, nebo Pull & Bear.

***

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!