Ruský boháč rozdá miliardy, své děti chce ochránit před „zhoubou“ bohatství

Jeden z nejbohatších Rusů, podnikatel v hutnictví a v médiích Vladimir Potanin, slibuje rozdat valnou část svého jmění na dobročinné účely. Dceři a dvěma synům hodlá odkázat nejvýše pár desítek milionů, postačujících k "důstojné existenci" - aby je ochránil před zhoubným vlivem přehnaného bohatství.

 Vladimir Potanin
3.3.2013 12:39   |  

„Chci ochránit své děti před miliardami. Miliarda prostě deptá člověka a zbavuje jej veškeré iniciativy,“ uvedl v televizním rozhovoru Potanin, jehož jmění časopis Forbes loni odhadl na 14,5 miliardy dolarů (asi 285 miliard korun), což stačilo na čtvrtou příčku v Rusku a na 46. místo ve světě.

Na dotaz, zda tento odhad odpovídá skutečnosti, miliardář jen poznamenal, že by si to taky rád myslel. Především zdůraznil, že ve světě všichni úspěšní a bohatí lidé myslí na dobročinnost a na to, „jak vrátit dluh společnosti“. Nikoliv snad proto, že by se boháči něčím provinili, ale proto, že se jim dařilo lépe a dosáhli většího úspěchu, a tak považují za vhodné zlepšit život i svému okolí. „Je třeba pracovat pro společnost proto, aby lidé měli k tobě lepší vztah, aby ti bohatství nevyčítali,“ vysvětlil.

Potanin se jako první Rus připojil k iniciativě Gatese a Buffetta

Míra dobročinnosti podle Potanina svědčí „o zralosti společnosti a o její úspěšnosti“. Zatím však má charita v Rusku špatnou pověst a lidé mají sklon hledat za filantropií skryté motivy. Ani firmám neplynou z dobročinnosti žádné výhody, „ale spíše naopak“. Podnik si kupříkladu smí započítat do nákladů reklamu, ale dobročinnost nesmí, ačkoliv v zájmu společnosti by byl spíše opačný stav.

Potanin se podle médií jako první Rus připojil minulý měsíc k iniciativě Příslib (The Giving Pledge), založené před třemi lety Billem Gatesem a Warrenem Buffetem, jejíž členové se zavázali rozdat nejméně polovinu svého majetku na dobročinné účely. K iniciativě se mezitím přidala více než stovka boháčů s úhrnným jměním převyšujícím 500 miliard dolarů. Sama iniciativa peníze nepřijímá ani neurčuje svým členům, jak a co mají finančně podpořit. Miliardáři pouze slibují, že je investují do dobročinných projektů.


Čtěte také:

Buffettův fond zvedl zisk o polovinu, vydělávají mu deriváty

Asie už má víc miliardářů než Severní Amerika

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorsko zvýší počet policistů, odmítá bezpečnostní politiku Merkelové

Bavorský premiér Horst Seehofer se po uzavřeném zasedání bavorského zemské vlády distancoval od postoje kancléřky Angely Merkelové k migrační krizi. Kancléřčino "to zvládneme" prý… více

Mobilní web