Ruský boháč rozdá miliardy, své děti chce ochránit před „zhoubou“ bohatství

Jeden z nejbohatších Rusů, podnikatel v hutnictví a v médiích Vladimir Potanin, slibuje rozdat valnou část svého jmění na dobročinné účely. Dceři a dvěma synům hodlá odkázat nejvýše pár desítek milionů, postačujících k "důstojné existenci" - aby je ochránil před zhoubným vlivem přehnaného bohatství.

 Vladimir Potanin
3.3.2013 12:39   |  

„Chci ochránit své děti před miliardami. Miliarda prostě deptá člověka a zbavuje jej veškeré iniciativy,“ uvedl v televizním rozhovoru Potanin, jehož jmění časopis Forbes loni odhadl na 14,5 miliardy dolarů (asi 285 miliard korun), což stačilo na čtvrtou příčku v Rusku a na 46. místo ve světě.

Na dotaz, zda tento odhad odpovídá skutečnosti, miliardář jen poznamenal, že by si to taky rád myslel. Především zdůraznil, že ve světě všichni úspěšní a bohatí lidé myslí na dobročinnost a na to, „jak vrátit dluh společnosti“. Nikoliv snad proto, že by se boháči něčím provinili, ale proto, že se jim dařilo lépe a dosáhli většího úspěchu, a tak považují za vhodné zlepšit život i svému okolí. „Je třeba pracovat pro společnost proto, aby lidé měli k tobě lepší vztah, aby ti bohatství nevyčítali,“ vysvětlil.

Potanin se jako první Rus připojil k iniciativě Gatese a Buffetta

Míra dobročinnosti podle Potanina svědčí „o zralosti společnosti a o její úspěšnosti“. Zatím však má charita v Rusku špatnou pověst a lidé mají sklon hledat za filantropií skryté motivy. Ani firmám neplynou z dobročinnosti žádné výhody, „ale spíše naopak“. Podnik si kupříkladu smí započítat do nákladů reklamu, ale dobročinnost nesmí, ačkoliv v zájmu společnosti by byl spíše opačný stav.

Potanin se podle médií jako první Rus připojil minulý měsíc k iniciativě Příslib (The Giving Pledge), založené před třemi lety Billem Gatesem a Warrenem Buffetem, jejíž členové se zavázali rozdat nejméně polovinu svého majetku na dobročinné účely. K iniciativě se mezitím přidala více než stovka boháčů s úhrnným jměním převyšujícím 500 miliard dolarů. Sama iniciativa peníze nepřijímá ani neurčuje svým členům, jak a co mají finančně podpořit. Miliardáři pouze slibují, že je investují do dobročinných projektů.


Čtěte také:

Buffettův fond zvedl zisk o polovinu, vydělávají mu deriváty

Asie už má víc miliardářů než Severní Amerika

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web