Ruským bankám loni klesl souhrnný zisk o dvě třetiny

Souhrnný zisk ruských bank loni klesl meziročně o 67 procent na 192 miliard rublů (60,2 miliardy korun). Oznámila to tamní centrální banka. Ruská ekonomika už delší dobu setrvává v recesi, jejímž důsledkem je zhoršení kvality úvěrů. Hospodaření bank nepříznivě ovlivnily i vysoké úrokové sazby centrální banky. Mnoho bank přitom loni bylo ztrátových. Světlou výjimkou byla největší ruská banka Sberbank.

 Rubl (ilustrační foto)
25.1.2016 19:15   |  

Aktiva bank se při započtení kurzových výkyvů snížila během roku o 1,6 procenta. Naopak rezervy na ztrátové úvěry byly ke konci uplynulého roku o třetinu vyšší než na jeho začátku. Zrychlila se i konsolidace v bankovním sektoru, během roku přibylo akvizic a fúzí.

Dnešní předběžné údaje ruského statistického úřadu ukázaly, že ruská ekonomika loni klesla o 3,7 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy, hospodářskou situaci ale navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.


Čtěte také:

Ruské banky Trust a VTB dostanou stamiliardovou státní podporu

Ruské bance Sberbank klesl čtvrtletní zisk, překonal ale odhady

Ruská banka VTB se vrátila k zisku, je ale nižší, než před sankcemi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stát křísí plány na jižní železniční spoj s Vídní

Stát křísí plány na jižní železniční spoj s Vídní

Ministerstvo dopravy si vzpomnělo na starou trasu někdejšího expresu Vindobona a začalo oprašovat plány na zavedení spoje z Prahy do Vídně přes jižní Čechy. Jedním z cílů by bylo… více

Mobilní web