Rusové tlačí na slevu za Volksbank

2.2.2012 7:39   |  

Největší ruská banka Sberbank, která se loni dohodla na odkupu Volksbanken International, vyjednává podle ruských a rakouských zdrojů slevu na transakci. Sberbank původně souhlasila s cenou za východoevropskou divizi Volksbanken (včetně české Volksbank) ve výši 585 milionů eur, nyní chce údajně zaplatit jen 500 milionů eur s tím, že rozdíl vyrovná mateřská Volksbank ve formě pokrytí ztrát poboček, ke kterým došlo v době od dohody na transakci do loňského října.

Velké ztráty skupina údajně utrpěla především v Maďarsku. Transakce mezi Sberbank a Volksbanken AG má být dokončena do poloviny února.

Loni dohadovaná cena za Volksbanken International se pohybovala v rozmezí 585 milionů eur až 645 milionů eur a byla stanovena na jednonásobku účetní hodnoty s tím, že definitivní číslo mělo vzejít z loňských obchodních výsledků skupiny. Sberbank počátkem roku údajně tlačila na ještě vyšší slevu a chtěla ji srazit na 485 milionů eur. Protože však dolní hranice byla stanovena na zmíněných 585 milionů eur, musí se snažit o nepeněžní slevu. Sberbank se kromě kupní ceny zavázala převzít financování Volksbanken International poskytnuté současnými vlastníky za 2,5 miliardy eur.


Čtěte také: ÚOHS: Ruská Sberbank může převzít českou Volksbank CZ


Transakce se Sberbank pomůže mateřské skupině Österreichische Volsbanken (ÖV) vyhnout se problému s kapitálovými požadavky. Rakouský regulátor EMA oznámil, že tato čtvrtá největší rakouská banka nebude muset splnit přísná pravidla Evropského bankovního úřadu EBA a do půli letošního roku navýšit kapitál. Tím, že ÖV odprodá Sberbance téměř celou svou mezinárodní divizi, přestane být přeshraniční bankou nesoucí systémové riziko a stane se domácím hráčem, navíc jí obecně klesne podíl rizikových aktiv. Jinak by ztrátová banka musela sehnat kapitál ve výši jedné miliardy eur.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web