Rusové v březnu masově vybírali vklady, z bank zmizelo 350 miliard rublů

Napětí mezi Moskvou a Kyjevem má devastující účinky na ruský finanční systém. Lidé přestávají důvěřovat bankám a raději vybírají své úspory a převádí je na zahraniční měny nebo je investují do nemovitostí. Jen během března Rusové stáhli ze svých účtů kolem 350 miliard rublů, což odpovídá dvěma procentům celkových vkladů v bankovním sektoru. Hovoří o tom předběžná čísla Ruské centrální banky.

ilustrační foto
17.4.2014 13:21   |  

Uvolněné peníze ukládají Rusové zejména do cizích měn. Koncem března tak dosáhly dolarové vklady obyvatel 20 miliard dolarů, což je nejvíce od konce roku 2008, kdy v Rusku vrcholily ozvěny globální hospodářské krize.

Největší odliv peněz zažila banka Sberbank, z jejíchž poboček ruští střadatelé během března vybrali bezmála 70 miliard rublů. O jedno procento svých vkladů přišla banka VTB24, o téměř 2,5 procenta propadl objem vkladů bance Uralsib.

„Lidé se obávají sankcí z důvodu situace na Krymu a raději se pojišťují proti horším časům,“ uvádí analytička ruské Alfa Bank Marina Karapetyanová.

Nepotvrdily se rovněž názory, podle kterých lidé primárně opustí banky ve vlastnictví státu, které by byly mezinárodními sankcemi postiženy nejvíce. „Vklady se vybírají ve všech bankách bez rozdílu vlastnictví,“ dodává Karapetyanová.

Obyvatelstvo znepokojuje i pád domácí měny. Jen od počátku letošního roku rubl ztratil proti dolaru kolem osmi procent.

Vývoj kurzu rublu za poslední 3 měsíce:

Politika ruské vlády se už stačila podepsat i pod výsledky domácích bank. Ty v prvním čtvrtletí vydělaly 233 miliard rublů, tedy o 2,5 procenta méně než ve stejném období loňského roku. Slábnoucí finanční sektor se ve stále větší míře obrací na centrální banku. Ta v březnu půjčila bankám 700 miliard rublů, aby kompenzovala rostoucí tempo výběru vkladů. Půjčky od centrální banky tak v březnu kryly osm procent jejich majetku, tedy nejvíce od roku 2009.


Čtěte také:

Ruská ekonomika zpomalila, k nule ji táhne Ukrajina

Investoři prchají z Ruska a Ukrajiny, mluví i o ruském bankrotu

Z Krymu mizí další společnost. Inditex neotevře prodejny v Simferopolu

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web