Růst ekonomiky podporuje chuť domácností i firem k zadlužení

Dluhy domácností a firem opět vzrostly. Domácnosti bankám dlužily koncem dubna 1,251 bilionu korun. Za měsíc se dluhy domácností zvedly téměř o pět miliard korun, za rok stouply o 38 miliard korun. Firmy na konci dubna podle České národní banky dlužily bankám 1,052 bilionu korun, což je o 6,3 miliardy korun více než v březnu a o 57,6 miliardy korun více než loni v dubnu.

ilustrační foto
29.5.2015 10:15   |  

„Úrokové sazby hypoték pokračují v poklesu, ceny nemovitostí jsou stále nízké, rostou naopak mzdy i celá ekonomika a klesá nezaměstnanost. To jsou podmínky, které dodávají odvahu domácnostem se dále zadlužovat,“ vysvětluje chování domácností Marek Richter, vedoucí oddělení auditorských služeb pro sektor finančních institucí PwC ČR.


Přečtěte si: Ekonomika rostla o 4,2 procenta. Statistici zlepšili svůj původní odhad


V evropském srovnání patří zadlužení evropských domácností spíše k nižšímu. „Finanční instituce si toho jsou vědomy. Očekávám tak, že jeho míra bude s pokračujícím hospodářským oživením ještě růst,“ dodává Richter.

„Firmy očekávají letos i v následujících letech růst tržeb, chystají se nabírat nové zaměstnance a plánují investice. Z předchozích opatrnějších let sice mají většinou velké množství hotovosti, ale na velké projekty nemusí stačit, nebo chtějí z jiných důvodů zajistit externí zdroje. A synonymem v Česku je pro ně bankovní úvěr. Banky tak nyní velmi usilují o bonitní klientely z řad podniků,“ dodal Richter k zadlužení podniků.


Čtěte také:

Dluhy českých domácností opět stouply, bankám dluží 1,24 miliardy

Češi splácejí své finanční závazky rychleji než dřív, tvrdí statistiky


Autor: čtk, try

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web