Růst úrokových sazeb ČNB chtěla opět jenom Zamrazilová

7.1.2011 10:25   |  

Pro růst úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala na zasedání bankovní rady 22. prosince členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Ostatních šest členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes zveřejnila ČNB.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala v prosinci na historickém minimu 0,75 procenta, kde je od počátku května. Zamrazilová hlasovala jako jediná pro zvýšení sazeb už na předchozích měnových zasedáních bankovní rady 23. září a 4. listopadu. Analytici očekávají většinou růst úrokových sazeb až od druhého čtvrtletí letošního roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby zohledňovaly vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře. V poslední době ovšem již i některé banky reagují na nízké úrokové sazby a například snižují úročení hypoték.

Prognóza růstu HDP: Příliš pesimismu

Bankovní rada se shodla na tom, že existují nejistoty v řadě oblastí. Je to zejména dluhová krizí v Evropě a dopady nezbytné fiskální konsolidace. V diskuzi někteří členové bankovní rady uvedli, že nejistoty jsou natolik velké, že všechny možnosti reakce měnové politiky zůstávají na horizontu prognózy otevřené.

Opakovaně zazněl názor, že prognóza růstu HDP v roce 2011 ve výši 1,2 procenta je příliš pesimistická. I když je nejistota spojená s výší očekávaného růstu HDP vysoká, v ekonomice jsou podle ČNB volné kapacity a mezera produktu je výrazně záporná. Inflační tlaky jsou tak velmi utlumené.

Důležitým předpokladem budoucího hospodářského růstu je výhled ekonomické aktivity v zahraničí. Růst německé ekonomiky může být podle bankovní rady oproti očekávání vyšší, protože německý vývoz směřuje především na nové trhy zejména v Asii. To by znamenalo proinflační riziko prognózy inflace.

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web