Růst úrokových sazeb ČNB chtěla opět jenom Zamrazilová

7.1.2011 10:25   |  

Pro růst úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovala na zasedání bankovní rady 22. prosince členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Ostatních šest členů bankovní rady hlasovalo pro ponechání sazeb beze změny. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který dnes zveřejnila ČNB.

Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala v prosinci na historickém minimu 0,75 procenta, kde je od počátku května. Zamrazilová hlasovala jako jediná pro zvýšení sazeb už na předchozích měnových zasedáních bankovní rady 23. září a 4. listopadu. Analytici očekávají většinou růst úrokových sazeb až od druhého čtvrtletí letošního roku.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. V loňském roce kvůli krizi ovšem toto pravidlo příliš neplatilo a tržní sazby zohledňovaly vývoj sazeb ČNB pouze v omezené míře. V poslední době ovšem již i některé banky reagují na nízké úrokové sazby a například snižují úročení hypoték.

Prognóza růstu HDP: Příliš pesimismu

Bankovní rada se shodla na tom, že existují nejistoty v řadě oblastí. Je to zejména dluhová krizí v Evropě a dopady nezbytné fiskální konsolidace. V diskuzi někteří členové bankovní rady uvedli, že nejistoty jsou natolik velké, že všechny možnosti reakce měnové politiky zůstávají na horizontu prognózy otevřené.

Opakovaně zazněl názor, že prognóza růstu HDP v roce 2011 ve výši 1,2 procenta je příliš pesimistická. I když je nejistota spojená s výší očekávaného růstu HDP vysoká, v ekonomice jsou podle ČNB volné kapacity a mezera produktu je výrazně záporná. Inflační tlaky jsou tak velmi utlumené.

Důležitým předpokladem budoucího hospodářského růstu je výhled ekonomické aktivity v zahraničí. Růst německé ekonomiky může být podle bankovní rady oproti očekávání vyšší, protože německý vývoz směřuje především na nové trhy zejména v Asii. To by znamenalo proinflační riziko prognózy inflace.

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Letecká základna v Náměšti dostane investici za půl miliardy

Do roku 2020 by měly na obnovu infrastruktury vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku směřovat investice za více než půl miliardy korun. Při své návštěvě Vysočiny… více

Mobilní web