S&P: Řecké banky mohou zhoršit ratingy balkánských zemí | E15.cz

S&P: Řecké banky mohou zhoršit ratingy balkánských zemí

S&P: Řecké banky mohou zhoršit ratingy balkánských zemí
Řecké banky Alpha Bank a Attica Bank
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Úvěrové známky balkánských zemí by se mohly zhoršit, pokud by se do jejich bankovních systémů přenesly problémy Řecka. Upozornila na to dnes mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Poukázala přitom na to, že řecké bankovní domy jsou v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku, Makedoni a v Albánii "systémově významnými" bankami.

Pokud by Řecko muselo vyhlásit bankrot a jeho banky by zkrachovaly, mohlo by v okolních zemích, kde působí pobočky řeckých bank, dojít k dominovému efektu. Kdyby je vlády těchto zemí musely sanovat, poškodilo by to jejich finanční situaci a následné omezení úvěrové aktivity by balkánským zemím zhoršilo dlouhodobé vyhlídky ekonomického růstu, uvedla S&P.

„Nevylučujeme možnost vládní podpory (bankám),“ uvedla S&P. „Pokud by taková podpora výrazně oslabila vládní fiskální a dluhovou pozici, mohlo by to mít negativní dopady na státní ratingy,“ dodala S&P podle agentury Reuters.

Řekové vybírají úspory, za jediný den zmizela z bank miliarda eur

S&P: Řecké banky mohou na Balkáně plenit

Řecká Alpha Bank má pobočky v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku, Albánii a Makedonii. Eurobank Ergasias a Piraeus Bank působí v Rumunsku a Bulharsku. Jejich podíly na trzích těchto zemí se pohybují v Rumunsku a Srbsku kolem 15 procent, zatímco v Bulharsku a Makedonii jsou více než pětinové.

S&P uvedla, že tyto řecké banky mohou ve snaze o přežití začít plenit své balkánské pobočky a brát z nich nejkvalitnější aktiva. Snahy místních centrálních bank tyto pobočky oddělit od zbytku systému by pak podle agentury nemusely zastavit masový nápor na výběr vkladů.

The Guardian: Dohoda s věřiteli přinese Řecku peníze, ale i další strádání

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!