S&P snížila rating Sazky; hrozí prý riziko platební neschopnosti

17.12.2010 19:01   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila rating dlouhodobých závazků loterijní společnosti Sazka na stupeň CC. Důvodem je informace Sazky, že v lednu nebude schopna vyrovnat celou část svého dluhu České národní bance (ČNB). Podle S&P to výrazně zvyšuje riziko platební neschopnosti společnosti. Závazky Sazky byly dosud ratingovou agenturou hodnoceny známkou CCC-plus. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle médií Sazka oznámila, že 12. ledna příštího roku zaplatí ČNB pouze část splátky dluhopisů ve výši jistiny. To znamená, že společnost nezaplatí z dluhopisů splatné úroky.


Čtěte více: Sazka prý není schopná vyrovnat celou splátku ČNB


„Riziko zrychlené akumulace dluhů vůči bankám se podle našeho názoru v krátkodobém výhledu nyní výrazně zvyšuje,“ uvedla S&P s tím, že hlavní rating prozatím ponechává v režimu pozorování CreditWatch. Zhoršila ale výhled na negativní, což znamená, že hodnocení schopnosti Sazky splácet dluhy by S&P ještě mohla zhoršit.

„Úpravu ratingu jsme vzali na vědomí. Intenzivně pracujeme na tom, co ratingová agentura doporučuje, tedy na restrukturalizaci finanční zadluženosti,“ uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Sazka se zadlužila při výstavbě pražské víceúčelové haly O2 arena. Na její financování byly původně vydány desetileté dluhopisy v objemu 175 milionů eur (asi 4,4 miliardy korun), které později nahradila emise v objemu 215 milionů eur.

Podnikatel Radovan Vítek, který se v uplynulých dnech stal zřejmě nejvýznamnějším věřitelem Sazky, dnes serveru iHNed.cz řekl, že splacení pohledávek po sázkové firmě požaduje.

„Budu trvat na tom, aby Sazka zaplatila. Nebudu nikoho vyzývat k placení, očekávám, že dlužník zareaguje sám. Smlouvy se mají dodržovat,“ řekl Vítek. Zároveň potvrdil, že vedle pohledávky Raiffeisenbank, kterou koupil minulý týden, převzal ve čtvrtek i dluh Sazky vůči Komerční bance ve výši 430 milionů korun. Kromě toho prý má v rukou i směnky zhruba za 60 milionů korun.


Čtěte více: Vítek koupil další dluh Sazky, bude po ní chtít nejméně 900 milionů


„Sazka má v této chvíli k dispozici něco do dvou set milionů,“ řekl iHNed.cz spolumajitel společnosti Geco Martin Ulčák, který podle serveru přichystal záchranný plán Sazky a jedná s bankami, držiteli dluhopisů a obchodními partnery o nové podobě vztahů. Server uvedl, že nyní splatné Vítkovy pohledávky uvedenou sumu převyšují minimálně čtyřnásobně.

Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu, je jím mimo jiné i Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Podle předsedy Svazu Pavla Kořana je Sazka ekonomicky zdravou společností a její generální ředitel Aleš Hušák má plnou důvěru ČSTV.

„Jsem přesvědčený o tom, že Sazka je z provozního pohledu zdravou společností, k dnešnímu dni vydělala víc než 1,256 miliardy korun. Takže to je fungující společnost. Problém je s abnormální dluhovou službou, ale tam se dá najít i v dlouhodobém horizontu řešení,“ řekl Kořan Rádiu Česko.

Podle Kořana za současné problémy Sazky mohou stát a věřitelské banky, které začaly prodávat své pohledávky. O tom, že by se za Sazku svým majetkem zaručil ČSTV a další sportovní svazy, se podle něj neuvažuje.

Do financování Sazky je zapojena také Česká spořitelna, banka Fortis a J&T Banka. Ani jedna z nich se ale podle deníku Mladá fronta Dnes k ukončení svého financování zatím nechystá.

Na začátku příštího roku má Sazka podle serveru Týden.cz na jistině zaplatit čtyři miliony eur a na další miliony eur přijdou Sazku úroky. V letošním roce měla Sazka podle své výroční zprávy za rok 2009 zaplatit na jistině šest milionů eur a dalších více než 18 milionů eur na úrocích pro držitele dluhopisů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vyloučil jakoukoli pomoc ze strany státu.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie. Za letošní tři čtvrtletí vytvořila Sazka čistý zisk 1,036 miliardy korun. Ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu, v poslední době posílá ale podle sportovních svazů kvůli splátkám za stavbu O2 areny na sport méně peněz než dříve.

Autor: čtk, haj, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web