S&P výrazně snížila ratingy velkých řeckých bank

15.6.2011 17:24   |  

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila ratingy čtyř předních řeckých bank o tři stupně na úroveň CCC. Navázala tím na pondělní degradaci státního ratingu Řecka na tutéž známku, protože domácí banky budou případným vyhlášením platební neschopnosti státu postiženy nejvíce.

Standard & Poor's snížila z původní známky B ratingy dlouhodobých závazků všech bank, které v Řecku hodnotí - National Bank of Greece, EFG Eurobank, Alpha Bank a Piraeus Bank. Vyhlídky těchto ratingů zůstávají negativní, to znamená, že agentura počítá s jejich dalším zhoršením. Ratingová agentura v pondělí ocenila schopnost Řecka splácet dluhy jako nejhorší ze všech zemí, které na světě hodnotí. Agentura to zdůvodnila rostoucí pravděpodobností restrukturalizace řeckých dluhů, kterou by vzhledem k poškození soukromých věřitelů hodnotila jako vyhlášení platební neschopnosti.


Čtěte také: S&P srazila rating Řecka o tři stupně, čeká restrukturalizaci


Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc a Evropská unie spolu s Mezinárodním měnovým fondem poskytly zemi úvěrový program na tři roky v sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Atény nyní čekají, že mezinárodní věřitelé jim po nedávné inspekci uvolní životně důležitou pátou tranši 12 miliard eur zahraniční pomoci, třebaže země nezvládá plnit podmínky úvěru.

Pro Řecko bude kvůli astronomickým nákladům na dluh prakticky nemožné vrátit se pro peníze na kapitálové trhy už příští rok, jak záchranný program předpokládá. To znamená, že EU se bude muset složit Řecku na novou pomoc v rozsahu odhadovaném až na 120 miliard eur. V EU se nyní vedou jednání o tom, jak do nového záchranného plánu zapojit soukromé investory.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web