S&P zhoršila rating čtyř předních řeckých bank

Agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř předních řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost (selective default, SD). Důvodem je omezení činnosti bank řeckou vládou a názor agentury, že bez další podpory ze strany Evropské unie je pro Řecko do šesti měsíců nevyhnutelný bankrot.

Řekové ve frontě na bankomat
30.6.2015 21:10   |  

Doposud měly National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní, uvedl The Wall Street Journal.

S&P dodala, že neočekává, že by v nadcházející době přišla podpora od evropských úřadů. Horší rating pro řecké banky přichází den poté, co S&P srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku CCC- a dodala, že pravděpodobnost, že země opustí eurozónu, je téměř 50 procent.


Přečtěte si: Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně


Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit, a dodala, že pokud se podmínky nezmění, Řecko se do šesti měsíců se svým komerčním dluhem dostane do platební neschopnosti.

V pondělí konkurenční agentura Fitch umístila ze stejného důvodu rating čtyř bank do kategorie omezené platební neschopnosti (restricted default, RD).

Selektivní platební neschopnost znamená, že subjekt nesplatil některé své dluhy podle původních podmínek, zatímco jiné splácí plně a včas. Podobné je to i u hodnocení RD, které používá Fitch. Znamená to, že subjekt je v prodlení s plněním svých závazků, avšak zatím nevstoupil do konkurzu, nucené správy, likvidace či jiného formálního postupu likvidace a neukončil svoji činnost.

Důležitý ukazatel pro věřitele

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky.

Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy.


Čtěte také:

ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Bankovní prázdniny šokovaly Řeky, problémy mají důchodci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web