Šance na úspěch ECB brzdí její regulátoři

Úspěch kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky (ECB) je ohrožen. Šance, že program naplní své ambice, přitom sráží pátá kolona úředníků z téže instituce. Jednotný mechanismus dohledu, tedy regulatorní orgán ECB známý v bankovním slangu jako superregulátor, zatlačil na nejvýznamnější banky v eurozóně, aby zlepšily svou kapitálovou pozici.

sídlo ECB ve Frankfurtu
28.1.2015 7:34   |  

Nejjednodušší cestou je podle expertů omezení půjček. Právě přes zvýšenou ochotu bank k úvěrům přitom chtěla ECB svým programem rozhýbat ekonomiku eurozóny a vyhnout se deflaci.

„Požadavek na vyšší kapitál může snížit zdroje pro poskytování úvěrů a samozřejmě má opačné dopady než uvolňování měnové politiky formou odkupu obligací,“ naráží na možný paradox v ECB Petr Kříž z PwC. Informaci, že šéfové významných evropských bank dostali v posledních týdnech od regulátorů z ECB dopis doporučující navýšit kapitál nad povinná minima, přinesl list The Wall Street Journal.

„Snaha ECB uvolnit politiku tak může selhat. Rozsah a intenzita nových regulací je značná a začíná vzbuzovat otázky, zda to není právě regulace, co v eurozóně brání ekonomickému růstu,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Náklady silnější regulace ponesou i akcionáři evropských bank, ti totiž mohou přijít o část dividend.

Tlak na banky

Rostoucí tlak na kapitálovou pozici bank podle expertů rovněž zpochybňuje výsledky loňských zátěžových testů bank v eurozóně, kterými neprošlo 25 vesměs menších institucí. „ECB pár měsíců poté tedy, zdá se, mění svůj pohled na výsledek svých vlastních hodnocení. To zcela jistě k přesvědčování veřejnosti o zdraví bank nepřispívá,“ soudí Martin Lobotka z Consequ.

Obavy potvrzují i samotní tvůrci měnové politiky. „Pokud zvýšíte požadavky na kapitál, obvykle to s sebou nese určitou redukci úvěrové nabídky,“ uvedl guvernér italské centrální banky Ignazio Visco na nedávném setkání světových finančníků v Davosu.


Čtěte také:

Program ECB sklidil v Davosu smíšené reakce

David Marek: ECB – lepší něco nežli nic

Euro po rozhodnutí ECB pokračuje v sestupu na nové minimum

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web