Šance na úspěch ECB brzdí její regulátoři

Úspěch kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky (ECB) je ohrožen. Šance, že program naplní své ambice, přitom sráží pátá kolona úředníků z téže instituce. Jednotný mechanismus dohledu, tedy regulatorní orgán ECB známý v bankovním slangu jako superregulátor, zatlačil na nejvýznamnější banky v eurozóně, aby zlepšily svou kapitálovou pozici.

sídlo ECB ve Frankfurtu
28.1.2015 7:34   |  

Nejjednodušší cestou je podle expertů omezení půjček. Právě přes zvýšenou ochotu bank k úvěrům přitom chtěla ECB svým programem rozhýbat ekonomiku eurozóny a vyhnout se deflaci.

„Požadavek na vyšší kapitál může snížit zdroje pro poskytování úvěrů a samozřejmě má opačné dopady než uvolňování měnové politiky formou odkupu obligací,“ naráží na možný paradox v ECB Petr Kříž z PwC. Informaci, že šéfové významných evropských bank dostali v posledních týdnech od regulátorů z ECB dopis doporučující navýšit kapitál nad povinná minima, přinesl list The Wall Street Journal.

„Snaha ECB uvolnit politiku tak může selhat. Rozsah a intenzita nových regulací je značná a začíná vzbuzovat otázky, zda to není právě regulace, co v eurozóně brání ekonomickému růstu,“ říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Náklady silnější regulace ponesou i akcionáři evropských bank, ti totiž mohou přijít o část dividend.

Tlak na banky

Rostoucí tlak na kapitálovou pozici bank podle expertů rovněž zpochybňuje výsledky loňských zátěžových testů bank v eurozóně, kterými neprošlo 25 vesměs menších institucí. „ECB pár měsíců poté tedy, zdá se, mění svůj pohled na výsledek svých vlastních hodnocení. To zcela jistě k přesvědčování veřejnosti o zdraví bank nepřispívá,“ soudí Martin Lobotka z Consequ.

Obavy potvrzují i samotní tvůrci měnové politiky. „Pokud zvýšíte požadavky na kapitál, obvykle to s sebou nese určitou redukci úvěrové nabídky,“ uvedl guvernér italské centrální banky Ignazio Visco na nedávném setkání světových finančníků v Davosu.


Čtěte také:

Program ECB sklidil v Davosu smíšené reakce

David Marek: ECB – lepší něco nežli nic

Euro po rozhodnutí ECB pokračuje v sestupu na nové minimum

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web