Sankce drtí ruské banky, další usiluje o státní pomoc

Ruská vláda jedná o poskytnutí finanční pomoci až 100 miliard rublů (49,5 miliardy korun) pro státem ovládaný finanční ústav Gazprombank. Ta je třetí největší bankou v Rusku. Podobně jako některé další ruské finanční ústavy má omezený přístup na mezinárodní kapitálové trhy, neboť se stala terčem západních sankcí proti Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi.

ilustrační foto
24.11.2014 14:09   |  

Podle ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva by finanční pomoc pro Gazprombank měla sloužit k posílení kapitálu této banky. Prostředky pro Gazprombank by prý stát mohl vzít z ruského Fondu národního bohatství, jednoho ze dvou velkých státních fondů, kam putují výnosy z prodeje ruské ropy.

Gazprombank přitom ještě během léta tvrdila, že evropské a americké sankce nemají žádný vliv na její provoz a finanční stabilitu. Nyní ale připouští finanční potíže a upozorňuje zejména na dluh ve výši 3,2 miliardy dolarů, který má banky Ukrajina.

Vláda kromě toho jedná také o státní pomoci pro ruskou bankovní dvojku VTB Bank, která je rovněž na sankčním seznamu. V tomto případě by mohlo jít až o 250 miliard rublů.

Ruská bankovní jednička Sberbank zatím kvůli sankcím o státní pomoc nezažádala. I ona ale jejich vliv pociťuje, což dokládá stížnost banky u Soudního dvora Evropské unie.


Čtěte také:

EU zakázala přístup k evropským penězům pětici ruských bank

Ruské banky čekají horší časy

Ruská Sberbank napadla západní sankce u Soudního dvora EU

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web