Santander prodá na burze část britského byznysu

23.7.2010 10:03   |  

Banco Santander připravuje primární úpis akcií své britské odnože Santander UK na londýnské burze (LSE). Úpis, který se chystá na podzim letošního roku, by mohl vynést až tři miliardy liber. Banka bude kapitál potřebovat na financování svých nedávných akvizic.

Španělská banka skupuje portfolio 318 bývalých poboček Royal Bank of Scotland (RBS). V Německu zase přebírá 173 poboček od švédské banky SEB.

„Zaručeně budou potřebovat získat další hotovost, pokud chtějí pokračovat v expanzi,“ uvedl pro deník Financial Times Patrick Lee, analytik banky Société Générale. „Nemyslím, že budou schopni dokončit převzetí poboček RBS bez čerstvého kapitálu,“ dodal.

Podle nepotvrzených informací uvažuje Santander o prodeji 20 procent svého britského byznysu. Santander UK, dceřiná společnost mateřské Banco Santander, vznikla spojením bank Abbey, Alliance & Leicester a Bradford & Bingley, které Santander před časem koupil. Odhadovaný výnos tří miliard liber by tak celou britskou odnož ohodnotil na 15 miliard liber.

Bankéři upozorňují, že banka si úpis stále může rozmyslet. A to v případě, že ekonomika nebude vykazovat jasné známky oživení. Druhou možností, jak financovat převzetí poboček RBS, je forma nerozděleného zisku. Do konce roku 2011, kdy má být obchod dokončen, by společnost mohla akumulovat deset miliard eur nerozděleného zisku, tvrdí analytici.

Autor: pez

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web