Saxo Bank: Neuvolňujte pravidla pro banky

5.8.2010 8:54   |  

Přepracovaný návrh pravidel o kapitálové přiměřenosti evropských bank, známých pod názvem Basel III, který byl zveřejněn počátkem týdne, obsahuje podle analytiků dánské investiční banky Saxo Bank dost sporných bodů na to, aby kvůli nim akcie předních bank na trzích výrazně propadly.

„Necháme-li stranou to, že po uvolnění podmínek kapitálové přiměřenosti budou muset banky zvýšit zisk, protože nebudou nuceny vytvářet tolik rezerv, vyvolává snaha o mírnější pravidla Basel III i další obavy,“ řekl stratég Saxo Bank Christian Blaabjerg. Jednou z nich je solventnost evropského finančního sektoru.

„Pokud by se ukázalo, že peněžní domy nejsou schopny být v delším čase v kondici, investoři se mohou od bank odvrátit. To by pak velice nahrálo růstu australských a japonských bank,“ dodal Blaabjerg.

Jiní analytici zatím hodnotí předpisy jako smysluplné, problémem je ovšem načasování schvalovacího procesu. „Jedná se o velmi aktivní legislativní smršť, kterou banky nejsou schopny vždy absorbovat,“ řekl analytik Capital Partners Josef Stoulil. Norma by ale podle odhadů měla začít platit až v roce 2018.

Podle Jana Procházky z Cyrrusu ale návrh nebude mít na kapitálové trhy velký dopad. Podle ekonomů je daleko více zajímá, jestli budou banky zase úvěrovat firmy a domácnosti a roztáčet kola ekonomiky. „S mírnějšími kapitálovými pravidly to půjde lépe,“ doplnil Procházka.

V čem spočívá uvolnění Basel III

Uvolnění pravidel pro kapitálovou přiměřenost evropských bank, známých jako Basel III, spočívá podle analytiků v tom, že nový návrh umožňuje bankám jistá aktiva, včetně minoritních podílů v jiných finančních firmách, počítat jako kapitál. Snížil se i takzvaný pákový poměr, tedy poměr vlastního a cizího kapitálu k uskutečnění investičních transakcí. Změny nastaly i v definici kapitálu bank a v objemu peněz, které si banky mohou půjčit.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Súdánci rozjeli proces se zadrženým Čechem, viní ho ze špionáže a spiknutí

Po dlouhých osmi měsících od uvěznění začal v súdánském Chartúmu soudní proces s českým protestantským aktivistou Petrem Jaškem. Súdánští žalobci ho viní mimo jiné ze špionáže a… více

Mobilní web