Sazby hypoték nemají dno, klesly na rekordních 2,27 procenta. Konec není | E15.cz

Sazby hypoték nemají dno, klesly na rekordních 2,27 procenta. Konec není

Sazby hypoték nemají dno, klesly na rekordních 2,27 procenta. Konec není
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Best of Reality

ČTK
try

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v únoru dále klesla na 2,27 procenta a dostala se tak na novou nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo letos v lednu, kdy průměrná sazba činila 2,34 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Objemy i počty hypotečních úvěrů se podle údajů Fincentrum Hypoindexu po slabším lednu zvýšily. Objemy vzrostly o 1,4 miliardy na 11,632 miliardy korun. Stejně tak se zvýšily i počty uzavřených hypotečních smluv. V únoru nízké sazby a různé akce nalákaly do bank pro hypoteční úvěr 6719 klientů, což je o 793 lidí více než v lednu.

Zdá se, že banky se již smířily, že vyšší marže budou hledat v jiných produktech.

„Pokles úrokových sazeb byl opět tažen aktivitou největších bank, které bojují o každého klienta. Přestože byl z hlediska sjednaných objemů měsíc únor příznivý, klesající marže tyto objemy nahradit nemohou. Český trh je relativně malý a zdá se, že banky se již smířily se situací, že vyšší marže budou hledat v jiných produktech,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Rovnice sazby versus peníze neplatí

Čím nižší jsou úrokové sazby, tím si lidé mohou od bank půjčit více peněz na nové bydlení. Z historického hlediska tato rovnice ale neplatí. Nejvyšší částky si lidé půjčovali v prosinci 2007. Tehdy byla průměrná hypotéka 1,921 milionu korun, průměrná úroková sazba přitom dosahovala 5,34 procenta.

Loni byla nejvyšší průměrná hypotéka v prosinci ve výši 1,8 milionu korun. V lednu půjčovaná částka klesla na 1,726 milionu korun, v únoru se průměrná hypotéka dostala na 1,731 milionu korun.

„V rámci poměrně intenzivního konkurenčního boje, který o příjemce hypoték již nyní finanční ústavy vedou a který se pravděpodobně dále vyostří, tak budou čelit silnému tlaku k dalšímu snižování úrokových sazeb u hypoték. Sazby přitom stále mají kam klesat. Například ve Švýcarsku se průměrná sazba hypoték pohybuje hluboko pod dvěma procenty, výjimkou nejsou ani sazby kolem 1,2 procenta,“ přidal komentář hlavní ekonom finanční skupiny RoklenLukáš Kovanda.

Vývoj sazby hypoték od února 2003 do února 2015

Vývoj sazby hypoték 2/2003 až 2/2015Vývoj sazby hypoték 2/2003 až 2/2015Autor: Fincentrum Hypoindex
Pramen: Fincentrum Hypoindex

„Rekordně levné hypotéky jsou jedním z hlavních stimulů pro pořízení vlastního bydlení, nicméně snížení velmi nízkých úrokových sazeb o setiny procenta bych již tolik nepřeceňoval,“ uvedl generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec. Rozdíl v řádu několika setin procenta se podle něj v konečných cenách projevuje jen nepatrně.

Čím nižší jsou úrokové sazby, tím si lidé mohou od bank půjčit více peněz na nové bydlení. Z historického hlediska tato rovnice ale neplatí. Nejvyšší částky si lidé půjčovali v prosinci 2007. Tehdy byla průměrná hypotéka 1,921 milionu korun a průměrná úroková sazba 5,34 procenta. Loni byla nejvyšší průměrná hypotéka v prosinci, a to 1,8 milionu korun. V lednu půjčovaná částka klesla na 1,726 milionu korun, v únoru se dostala na 1,731 milionu korun.

Hypotéky jsou zase o něco levnější, banky tlačí úroky dolů

Autor: ČTK, try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!