Sazby hypoték spadly na dno, je možné čekat růst

Sazby hypoték klesly z dlouhodobého pohledu na své dno a dá se očekávat, že nyní naopak porostou. Zdražování hypoték ale bude pozvolné, domnívá se výkonný ředitel finanční skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku zůstala v červnu na květnové hodnotě 2,05 procenta, uvádí Fincetrum Hypoindex. Poprvé po 16 měsících nepřetržitých poklesů se tak nesnížila.

 Ilustrační foto
22.7.2015 15:14   |  

Dvě z trojice největších bank Komerční a Hypotéční banka už v červnu hypotéky zdražily a podle Patáka se tak dá očekávat, že ostatní banky je budou následovat. Zvýšení úrokových sazeb ovšem bude jen mírné.

„Ostrý konkurenční boj sice bankám nedovolí zdražit o více než 0,1 až 0,3 procenta, ale i tak lze říct, že levnější hypotéky, než jsou dnes, už v dohledné době nebudou,“ popsal. Hypotéky ale zůstávají stále velice levné. „V minulosti jsme se pohybovali i na úrovni čtyř až šest procent,“ připomněl Paták.

Velmi mírný růst je pravděpodobný i podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy, úplně ale nevylučuje ani mírní pokles.

Rekordní počet i objem hypoték

„Z dlouhodobého pohledu se v této době nachází průměrná výše sazeb hypoték na svém dně. To ovšem neznamená, že v příštích měsících nemůže ještě mírně klesnout, byť pravděpodobnější už je její pozvolný, velmi mírný růst,“ popsal.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu byl počet hypoték v červnu rekordní. Uzavřeno bylo 10 794 hypotéčních úvěrů. Ve srovnání s květnem o 1 717 více.

Historicky nejvyšší byl i celkový objem hypoték, který dosáhl 19,747 miliardy korun. Úroková sazba byla v červnu na nejnižší hodnotě od roku 2003, kdy index vývoj cen hypoték sleduje. Nejvyšší byla v srpnu 2008, kdy dosáhla 5,82 procenta.


Čtěte také:

ČNB zpřísňuje hypotéky. Zavádí patero „přikázání“ bankám

Sazby hypoték v květnu klesly na další minimum 2,05 procenta

Pád hypotečních sazeb nekončí: klesly na další minimum 2,16 procenta

Sazby hypoték nemají dno, klesly na rekordních 2,27 procenta. Konec není

Autor: Markéta Žižková

Komentáře

Čtěte také

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Česko na základě kvót přijalo osm uprchlíků, další tři odmítlo

Do Česka minulý týden přijela skupina osmi uprchlíků, které země musí přijmout z Řecka či Itálie na základě přerozdělovacích kvót schválených EU. Skupina běženců prošla… více

Mobilní web