Sazby hypoték v květnu klesly na další minimum 2,05 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v květnu dále klesla na 2,05 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy průměrná sazba činila 2,11 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Na maximu byl index v srpnu 2008, kdy činil 5,82 procenta.

Ilustrační foto
17.6.2015 7:12   |  

Z historického hlediska je podle dat Fincentra většinou květen silnější než duben. Proto není překvapení, že i letos výrazně nízké sazby přilákaly do bank více klientů než měsíc dříve. V květnu bylo sjednáno 9077 hypotečních úvěrů, což je v meziměsíčním srovnání o 127 více. Lidé si sjednali hypotéky za celkem 16,488 miliardy korun. V dubnu objem mírně poklesl na 15,961 miliardy korun.

Rekordní sazby znovu nutí klienty půjčovat si víc peněz. V květnu sice nepřišel do banky pro hypotéku rekordní počet lidí, ale za to si půjčovali celkem vysoké částky. Průměrná výše hypotečního úvěru byla v květnu 1,816 milionu korun, což je srovnatelné s částkami z léta 2008.

Hlavní otázkou nyní je to, zda sazby budou dále klesat. V červnu zvýšila úrokové sazby Komerční banka a od 15. června i Hypoteční banka. Proti proudu jde Česká spořitelna, která podle Fincentra uvedla, že naopak ke všem nově sjednaným hypotékám s osmiletou fixací nabízí garantovanou úrokovou sazbu 1,99 procenta.

„Průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračovaly v poklesu i v květnu. Pokles však již nebyl tažen dalším snižováním sazeb u bank s nejnižšími sazbami, ale spíše dorovnáváním nabídek ze strany konkurentů. Od přelomu dubna a května dochází u delších sazeb k růstu ceny zdrojů na mezibankovním trhu. Ačkoliv se nyní nacházíme v období změny trendu, růst sazeb by měl být zpomalen pokračujícím bojem o podíl na trhu hypoték,“ upozornil vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Česká národní banka v úterý zveřejnila k poskytování úvěrů na bydlení několik doporučení, například aby splatnost hypoték nepřesáhla 30 let. Podle Rajdla by s tím banky neměly mít větší problémy. Samy banky mají nastaveno, že klienty, kterým poskytují stoprocentní hypotéky a na delší dobu než 35 let, si více prověřují, dávají jim třeba i vyšší úrokovou sazbu, aby se jim vynaložené prostředky co nejdřív vrátily, dodal.


Čtěte také:

Levné hypotéky nejsou českou výsadou, Britové si půjčují za 0,99 procenta

Sazby hypoték nemají dno, klesly na rekordních 2,27 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení… více

Komerční prezentace
Mobilní web