Sazby hypoték v říjnu nepatrně stouply na 2,12 procenta. Začíná nový trend

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu nepatrně stoupla na 2,12 procenta ze zářijových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Poté nastal nepatrný nárůst, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu.

 Ilustrační foto
18.11.2015 8:41   |  

„Úrokové sazby hypotečních úvěrů již třetí měsíc stagnovaly. Vykázaná změna říjnové hodnoty je důsledkem pohybu průměrných sazeb na hranici zaokrouhlení. Proti září se průměrné sazby změnily jen o tři tisíciny procentního bodu, na což navíc měla vyšší vliv změna objemů u jednotlivých bank než pohyb jimi vykázaných sazeb,“ uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl.

Trh bude tažen nízkými úrokovými sazbami, rostoucí kupní silou a sílícím nákupním apetitem

„Říjnová čísla potvrzují trend, který nás čeká v dalších měsících a možná i letech,“ řekl ředitel skupiny Chytrý Honza Jiří Paták. Trh hypoték i nemovitostí bude tažen kupředu nízkými úrokovými sazbami, rychle rostoucí kupní silou a sílícím nákupním apetitem českých domácností. Na trhu se už nyní začíná projevovat nedostatek atraktivních nemovitostí, což vyhání ceny vzhůru. Příkladem je nová výstavba v Praze, kde ceny bytů v lokalitách, jako je Podolí nebo Smíchov, atakují hranici 100.000 Kč/m2, dodal.

V říjnu bylo uzavřeno 8519 smluv o hypotečním úvěru, což je jen o 81 méně než v září. Také objemy stagnovaly. V desátém měsíci si lidé sjednali hypotéky v celkovém objemu za 15,9 miliardy korun.

Průměrná výše roste

Na svých hodnotách tak v podstatě zůstaly počty, objemy i sazby hypoték. Co ale stále roste, je průměrná výše hypotéky. Stále platí, že lidé si půjčují čím dál větší částky. V říjnu se průměrná hypotéka vyšplhala na 1,87 milionu korun. Sice stále není atakován rekord z prosince roku 2007, kdy si lidé v průměru půjčovali 1,95 milionu korun, ale jde o druhou nejvyšší částku od roku 2003 a letošní rekord.

I když úrokové sazby stagnují, ceny nemovitostí rostou. Zatím není nárůst nijak markantní, ale kdo delší dobu shání nové bydlení, už by podle Rajdla neměl moc otálet. Pravděpodobně porostou jak sazby, tak i ceny nemovitostí, dodal.

Banky se v listopadu do žádných velkých akcí nehrnuly. Zajímavostí ale je připravovaný nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Ochrana spotřebitele se bude vztahovat i na hypotéky.

Vývoj Fincentrum Hypoindexu od roku 2003

Zdroj: Fincentrum Hypoindex


Čtěte také:

Hypoteční trh letos stoupl o téměř třetinu na 135 miliard

ČNB zpřísňuje hypotéky. Zavádí patero „přikázání“ bankám


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web