Sazce hrozí "rána do vazu"

16.3.2011 16:55   |  

aktualizováno Společnost Sazka čelí ještě většímu problému, než je nevyplacená obří výhra. Vedle problému s nevyplaceným stomilionovým jackpotem jí hrozí to, že držitelé většiny dluhopisů, za které byla postavena multifunkční aréna v Praze Vysočanech, budou podle všeho chtít jejich okamžité zaplacení. Sazka se tak dostane pod obrovský tlak, kdy bude muset miliardové pohledávky uhradit o hodně dříve, než počítala. Informuje o tom dnes server Aktuálně.cz.

Podle dvou nejmenovaných zdrojů, kteří mají blízko k miliardářům (Karlu Komárkovi, Radovanu Vítkovi i Petru Kellnerovi), jejichž firmy drží nadpoloviční většinu dluhopisů, již vyhotovili právníci v Londýně a na dalších místech informační dopis, ve kterém oznamují Sazce, že využijí svého práva, které jim dluhopisová dokumentace umožňuje.

Jeden ze zdrojů měl potvrdit to, že dopis určený Sazce je již na cestě. Mluvčí loterijní společnosti Jan Tuna dnes uvedl, že Sazka o tomto postupu ze strany věřitelů neví. „Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má,“ dodal Tuna. Sazka hradí splátky za dluhopisy dvakrát za rok - v lednu a v červenci. Lednovou splátku Sazka nakonec uhradila. Finanční injekci 400 tisíc eur získala od záchranného dua firem Penta a e-Invest, dodává server Aktuálně.cz.

Kalousek poslal do Sazky kontrolu z finačního úřadu

Ministr financí odůvodnil kontrolu tím, že je potřeba zjistit, zda Sazka plní všechny podmínky, na jejichž základě jí byla udělena loterijní licence. Kalousek to uvedl pro server iDNES.cz. Podle Kalouska je nyní nutné jednat, nikoliv dělat, že se nic nestalo. Kontrolu podle něj zajistí Finanční úřad pro Prahu 1. Na základě výsledků kontroly pak bude rozhodnuto o dalším postupu. Kalousek ale podle svých slov nechce regulátur firmu zničit, prioritním zájmem je podlej něj ochrana spotřebitele.

Sazka se odvolala proti omezení nakládat s majetkem

Sazka se odvolala proti verdiktu Městského soudu v Praze, kterým jí omezil nakládat s majetkem. Jak zjistila agentura Mediafax, dokument dnes zveřejnila internetová verze insolvenčního rejstříku.

„V případě, že je dlužník rozhodnutím insolvenčního soudu omezen v nakládání s majetkovou podstatou více, než je únosné při provozování podniku, může na základě rozhodnutí insolvenčního soudu dojít ke zhoršení postavení věřitelů,“ upozornila v odvolání Sazka.

S Vítkem prý jedná o Sazce Kellnerova PPF

Investiční společnost PPF se údajně zajímá o Sazku a vede intenzivní jednání s významným věřitelem Sazky Radovanem Vítkem. Informoval o tom dnes server iHNed.cz. „Aktuální situaci Sazky sledujeme a pečlivě ji vyhodnocujeme; žádné další spekulace nekomentujeme,“ sdělil na dotaz ČTK mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Vítek přitom podle serveru nepopírá, že jedná v PPF s jejím investičním ředitelem Martin Štefunkem. „S Martinem mluvím, ale o realitním byznysu, nikoli o Sazce,“ řekl Hospodářským novinám Vítek, který disponuje pohledávkami za Sazkou v nominální hodnotě kolem tří miliard korun.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí. Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Sazka přiznala na počátku týdne, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.


Čtěte také: Sazka nemá na výhry a hrozí stávka, Hušák ale zůstává


KKCG chce, aby Sazka složila u soudu peníze na dluhy

Společnost KKCG podnikatele Karla Komárka požádala soud o vydání předběžného opatření, na základě kterého by představenstvo Sazky muselo u insolvenčního soudu uložit do úschovy peníze určené na splacení závazků vůči KKCG. Ta chce, aby byla složena částka co nejvíce se blížící dlužným 400 milionům korun, nejméně pak 200 milionů. Důvodem je prý skutečnost, že vedení Sazky údajně porušilo svoji povinnost podat insolvenční návrh. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Pohledávka KKCG činí 408,8 milionu korun. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení, které zahájili její věřitelé. KKCG uvádí v materiálu, že jí v této fázi insolvenčního řízení vznikla škoda kvůli tomu, že Sazka na sebe nepodala insolvenční návrh. Pokud bude podle právníku KKCG úpadek Sazky řešen konkurzem, získá KKCG z pohledávky pouze minimum. Pokud bude úpadek Sazky řešen reorganizací, tak část dluhů Sazky bude muset být podle právníků prominuta.

KKCG dále soud požádal o zveřejnění smlouvy o úvěru a smlouvy o spolupráci mezi Sazkou a společností Gladiolus, kterou založily Penta a E-Invest. V pondělí přitom Sazka požádala insolvenční soud o souhlas s uzavřením těchto smluv s tím, že by vyřešily současnou situaci Sazky. Smlouvy ale nebyly v insolvenčním rejstříku zveřejněny. Podle dřívějších informací má na základě první smlouvy údajně Sazka čerpat úvěr přibližně 2,5 miliardy korun poskytnutý společností Gladiolus, který má být zajištěn majetkem Sazky.

Dalším požadavkem KKCG je pak stanovení dřívějšího termínu, kdy by měl soud rozhodnout o úpadu Sazky a jmenování prozatímního věřitelského výboru. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze začátkem března stanovil na 21. dubna.

„Dlužník (Sazka) a členové jeho statutárního orgánu se naopak záměrně snaží rozhodnutí insolvenčního soudu o úpadku za každou cenu oddalovat. Obrana proti prvnímu insolvenčnímu návrhu je vedena ve zlé víře,“ uvedla KKCG v materiálu s tím, že Sazka nebude schopna předložit vůbec nic, čím by úpadek vyvrátila.

Hušák zůstává v nemocnici

Šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák, který byl krátce po včerejší valné hromadě převezen do nemocnice, je stále hospitalizován. „Pan generální ředitel je na kapačkách, absolvuje vyšetření, stále není jasné, jak dlouho bude hospitalizován,“ uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna s tím, že je třeba počkat na výsledky vyšetření. Za Hušákovu hospitalizaci podle mluvčího může především dlouhodobé vyčerpání a momentální slabost.

Autor: čtk, mediafax, mkr

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web