Sazka nemá na výhry a hrozí stávka, Hušák ale zůstává

15.3.2011 19:19   |  

aktualizováno Sazka nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Ten ale odmítl - Sazka by prý měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh. Odboráři Sazky v obavě o svoji budoucnost vstoupili do stávkové pohotovosti. Valná hromada Sazky dnes zároveň zamítla návrh na odvolání šéfa Aleše Hušáka a návrh, který by umožnil vstup strategického partnera. Hušák byl pak po jednání převezen do nemocnice.

Sazka požádala Cupku o dočasné zastavení loterijní činnosti v pondělí, a to až do rozhodnutí soudce o smlouvě o úvěru, který by situaci společnosti vyřešil. Vedení Sazky může od minulé středy nakládat s majetkem společnosti jen se souhlasem Cupky. Sazka v dopisu přiznává, že nemá peníze na vyplacení jackpotu a dluží opět i mobilním operátorům.

Cupka ale dnes uvedl, že s návrhem na dočasné zastavení činnosti Sazky nesouhlasí, a že by společnost měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh. „Sazka v současné době není schopna platit ani závazky z běžného provozu,“ uvedl. „Osobně se dále domnívám, že již nelze popírat insolvenční situaci, která evidentně nastala nejpozději ve chvíli, kdy Sazka není schopna platit ani závazky z běžného provozu, jak o tom svědčí informace, které sami uvádíte ve své žádosti. Důsledkem popsané situace by mělo být naopak podání dlužnického insolvenčního návrhu,“ uvedl v dopise Cupka.

Sazka mlžila už včera kolem výplaty rekordního jackpotu 103,4 milionu korun, který padl letos 6. ledna. Podle zákona má na vyplacení výhry lhůtu 60 dní od přihlášení výherce, který se musí do 35 dnů přihlásit o výhru. Kdyby se tedy přihlásil ihned druhý den po výhře, nejzazší termín pro výplatu by v tomto případě byl 7. březen. „Já se obávám, že prostředky Sazka momentálně nemá,“ uvedl po dnešní valné hromadě předseda ČSTV Pavel Kořan. „Došli jsme k závěru, že jedinou cestou k vyřešení situace je uzavření úvěrové smlouvy se společností Gladiolus,“ uvedl.

„Žádost o pozastavení činnosti Sazka podala proto, aby do vydání rozhodnutí o smlouvě o úvěru a o smlouvě o spolupráci nedocházelo ke vzniku dalších závazků a škod,“ uvedl mluvčí Sazky Jan Tuna. Dodal, že návrh smlouvy o úvěru a návrh smlouvy o spolupráci byly předběžnému insolvenčnímu správci a soudu předloženy. Účelem těchto smluv je podle Tuny zajistit dostatečné finanční prostředky pro Sazku, překlenout stávající výpadek likvidity a ukončit insolvenční řízení. V současné době jsou společností Sazka vypláceny výhry do 500 tisíc korun a výherci vyšších výher jsou případně chráněni jistinou složenou na ministerstvu financí, dodal Tuna. Situaci odmítl komentovat i Martin Danko, mluvčí investiční skupiny Penta, která je jedním z uchazečů o Sazku. „K situaci se nebudeme vůbec vyjadřovat. Je to věc Sazky,“ řekl serveru.


Čtěte také:

Sazka prý mlží kolem výplaty rekordního jackpotu

Dvě rány pro Sazku: zákaz nakládat s majetkem a obvinění z podvodu


Společnosti T-Mobile dluží Sazka 53 milionů korun, potvrdila serveru mluvčí operátora Martina Kemrová. Loterijní společnost operátorům posílá peníze utržené za dobíjení kreditu na svých terminálech, ze kterých si za jejich použití strhává provizi. Podle Kemrové tyto utržené peníze nepatří přímo Sazce, ale jen jejich část - provize. Proto se T-Mobile nyní snaží vyjednávat s Cupkou o jejich výplatě. Kemrová dodala, že na tomto postupu spolupracuje i s dalšími operátory. Mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka pro iHNed.cz uvedl, že nemá informace o tom, že by Sazka měla vůči operátorovi nějaký dluh.

ČSTV změny zamítl, nedostal odpovědi na své otázky

Hlavním bodem dnešní valné hromady byl návrh na odvolání ředitele a šéfa představenstva firmy Aleše Hušáka ze všech funkcí, změna stanov, jež by umožnila vstup strategického partnera, a návrhy na změny v řízení Sazky. Valná hromada však dnes Hušáka z jeho funkcí neodvolala a zamítla také návrh na změnu stanov, který by umožnil vstup strategického investora do společnosti, informoval po skončení valné hromady předseda Českého střeleckého svazu Lubomír Bílek.

„Majoritní akcionář (pozn. ČSTV) podle očekávání hlasoval proti oběma bodům, takže pan Aleš Hušák tak zůstává předsedou představenstva a společnost dále má zakázáno obchodovat s akciemi. Za stávajícího stavu tak není možný vstup nových akcionářů do společnosti,“ uvedl Kejval.

Podle něj akcionáři dnes nedostali ani informace k aktuální situaci v Sazce. „Položili jsme řadu otázek, včetně toho, zda je společnost v insolvenční situaci. Nedostali jsme odpovědi ani na otázku k vyplácení výher. Podali jsme tak protest a situaci chceme řešit,“ uvedl Kejval. Zároveň doplnil, že otázky akcionářů k aktuální situaci byly označeny za šikanózní. „Do zápisu z valné hromady jsme zapsali naše protesty a chtěli bychom i soudní cestou získat odpovědi na naše otázky,“ doplnil.

Kořan po jednání valné hromady uvedl, že svaz hlasoval proti návrhům. Důvodem byl fakt, že změna stanov by podle něj mohla změnit akcionářskou strukturu Sazky a že se domnívají, že Hušák své povinnosti vykonává řádně. Dotazy akcionářů k aktuální situaci podle něj nebyly zodpovězeny, protože vyžadují spolupráci auditorů a právních poradců.

Podle mluvčího loterijní společnosti Jana Tuny bylo odvolání Hušáka zamítnuto ještě větším počtem hlasů než návrh na změnu stanov. Proti změně stanov přitom podle Tuny hlasovali i někteří menšinoví akcionáři.

Konání dnešní mimořádné valné hromady prosadili právě menšinoví akcionáři. Většinový vlastník ČSTV, který ovládá zhruba 68 procent akcií firmy, ale deklaroval již dříve, že návrhy nepodpoří. Výkonný výbor ČSTV se minulou středu shodl rovněž na tom, že jediným krokem k odvrácení insolvence Sazky je uzavření úvěrové smlouvy, která zajistí zdroje pro řešení aktuálních potřeb firmy.

Zaměstnanci Sazky se bojí o svou budoucnost

Odboráři Sazky dnes v souvislosti se situací ve firmě vyhlásili stávkovou pohotovost. Po jednání dnešní mimořádné valné hromady o tom informoval šéf odborů Sazky Jan Kašpárek. Důvodem stávkové pohotovosti je podle něj skutečnost, že zaměstnanci Sazky ztrácejí jistotu ohledně budoucnosti firmy i svého zaměstnání. Pohotovost podle něj může přejít ve stávku. „Zaměstnanci ztrácejí jistoty. Neví, zda zde budou nadále pracovat. Chceme mít zprávy o tom, jak to se společností vypadá, a zda budou zachována pracovní místa,“ uvedl Kašpárek. Stávková pohotovost podle něj není projevem nedůvěry ve vedení společnosti a řediteli Sazky Alešovi Hušákovi odbory vyjádřily podporu. Podle serveru idnes.cz na zítřek odboráři chystají setkání všech zaměstnanců Sazky. Odboráři zastupují 480 zaměstnanců Sazky. Ta měla podle výroční zprávy za rok 2009 471 zaměstnanců.

Hušák skončil v nemocnici

Šéf Sazky Aleš Hušák byl krátce po valné hromadě převezen do nemocnice. Mediafaxu to řekl mluvčí společnosti Jan Tuna. „Vedení společnosti je pod dlouhodobým tlakem, a to se samozřejmě nemůže neprojevit na zdraví člověka,“ řekl Tuna. Hušák podle něj odřídil celé jednání mimořádné valné hromady akcionářů a až poté byl s blíže nespecifikovaným problémy hospitalizován v jedné z pražských nemocnic. Podle Tuny si šéf Sazky nepřál sdělovat veřejnosti nic ohledně svého zdravotního stavu. „Netuším, jak dlouho bude indisponován,“ dodal Tuna.

Autor: mediafax, čtk, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web