Sazka funguje dál, uklidňuje sázkaře Hušák. O úpadku se rozhodne v pátek

23.3.2011 16:19   |  

aktualizováno Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák se dnes snažil rozptýlit obavy sázkařů o výplaty výher loterijní společností Sazka. "Všechny výhry vyplácíme," uvedl. O tom, jestli podá na Sazku insolvenční návrh, se rozhodne v pátek. Záležet prý bude na tom, zda soud schválí přijetí úvěru od společnosti Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest. Největší svaz Sdružení sportovních svazů Automotoklub, minoritního akcionáře Sazky, zvažuje podání trestního oznámení.

„V pátek je jednání u pana soudce. Soudce se ptá, zda měl pan Ječmínek mandát k podání insolvenčního návrhu. Naše odpověď bude, že neměl. Zároveň se bude rozhodovat o úvěru a zároveň se rozhodneme, zda se přihlásíme k úpadku. A mandát na to mám od představenstva já,“ uvedl Hušák.
„Pokud by k vyhlášení úpadku došlo, bylo by ohroženo 20 tisíc míst v zemi,“ varoval.

Šéf Sazky očekává, že soud pošle loterijní společnost do úpadku, ale nechá současné vedení Sazky, aby ji reorganizovalo. Hušák zároveň dodal, že v tuto chvíli z právního hlediska je již návrh na insolvenci za Sazku na soudu podán, a to od místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka. „Jsme připraveni maximálně spolupracovat se všemi věřiteli,“ uvedl.


Čtěte také:

Sazka uznala, že je v úpadku

Otázky a odpovědi k současné krizi Sazky


Ječmínkovo podání insolvenčního návrhu Hušák chápe jako nepřátelský krok vůči zájmům společnosti a akcionářů Sazky. Zároveň Ječmínka obvinil z toho, že jedná v zájmu jednoho z věřitelů.

Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. Se všemi věřiteli je podle Hušáka společnost připravena dál jednat.

Automotoklub zvažuje podání trestní oznámení na Sazku

Ústřední automotoklub ČR (ÚAMK), který je největším svazem Sdružení sportovních svazů, tedy minoritního akcionáře Sazky, zvažuje podání trestního oznámení na Sazku.

Konkrétně by šlo o trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, ke kterému mohlo dojít ze strany statutárních zástupců loterijní firmy. Problém Sazky je podle prezidenta ÚAMK Oldřicha Vaníčka důsledkem dlouhodobého neřešení její příčiny - špatného loterijního zákona. Vyspělé země promyšleně regulují hazard, protože právě ten je často podhoubím mafiánských praktik podnikání, upozornil Vaníček.

„V případě Sazky je obrovský batoh nákladů dovycpaný vatou na financování přízně statutárních orgánů, reprezentantů jednotlivých akcionářů, kteří při hlasování zvedali ruce jako po výkřiku Hände hoch!,“ dodal Vaníček.

Sází se méně, ale dál

„Sazka dál funguje, loterijní činnost běží, o obnovení neloterijní činnosti jednáme. Všechny výhry vyplácíme,“ řekl dnes Hušák a naznačil, že výherce rekordního lednového jackpotu 103 milionů korun, už má nejspíš peníze na svém účtu. Firma se prý také pokusí obnovit spolupráci s mobilními operátory.

Ministerstvo financí podle jeho mluvčího Odřeje Jakoba pravděpodobně v příštích dnech zahájí správní řízení se Sazkou kvůli stížnostem na nevyplácení výher. Řízení by mohl být zahájeno již ve čtvrtek, může trvat 30 až 60 dní.

Hušák přiznal, že vzhledem k aktuálnímu dění kolem společnosti došlo k poklesu sázek, ale na druhou stranu byl prý sám překvapen, kolik sázejících zůstalo Sazce věrných. Podle Hušáka včera fungovalo 5900 terminálů z celkových 6500. „Na výhry má společnost dostatek prostředků,“ ujišťoval sázející šéf Sazky. Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) přitom včera doporučilo provozovatelům terminálů, aby dočasně pozastavili výplaty výher a pozdrželi odvody za minulý týden, a to až do té doby, než se situace kolem Sazky vyřeší. Obávají se, že přijdou o složené kauce u Sazky.

„Vzhledem k tomu, že výše kauce je u každého jiná, žádáme Sazku, aby zvážila své kroky. A pokud ji jde o zachování provozu na trafikách, aby na základě dobrých mravů co nejrychleji vydala pokyny, jak budou zabezpečeny prostředky provozovatelů a jak bude zabezpečen další chod terminálů,“ uvedlo sdružení v prohlášení zaslaném dnes ČTK.

Městský soud v Praze měl o insolvenci Sazky rozhodovat 21. dubna. Pokud by Hušák návrh na insolvenci podal, nebo se přidal k Ječmínkovu návrhu, soud by dle mluvčí Martiny Lhotákové o úpadku Sazky mohl rozhodnout dříve.

Soud současně na 25. března předvolal k výslechu Hušáka a Ječmínka, jakožto představitele Sazky, dále právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, právního zástupce společnosti Moranda, kterou ovládá Vítek, Tomáše Rybáře a právního zástupce KKCG Davida Koláčka. Zástupci Sazky mají soudu zdůvodnit, proč není nutné ustanovit předběžného správce a proč nejsou nutná omezení v nakládání s majetkem. Zároveň by měli uvést důvody, že návrhy smluv o spolupráci, o úvěru a zástavních smluv (s firmou Gladiolus) nejsou v rozporu se zákonem. Zástupci Sazky mají dodat podklady objasňující ekonomickou situaci loterijní firmy.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web