Sazka je v insolvenci. Dluží, kam se podívá

18.1.2011 7:34   |  

Sazka čelí insolvenčnímu řízení. Magnát Radovan Vítek dodržel slovo a včera se obrátil na Městský soud v Praze. Ten řízení krátce po jedenácté hodině zahájil. Loterijní společnost, jak předem ohlásil její šéf Aleš Hušák, nyní bude rozporovat, že se nachází ve stavu úpadku. Soud pak zváží, na čí straně je pravda. Takové dokazování může trvat několik měsíců až rok.

Vítek podal návrh prostřednictvím společnosti Moranda, která drží pohledávku za Sazkou ve výši 421,8 milionu korun. Dluh magnát odkoupil od Komerční banky. V rukou má i pohledávku odkoupenou pro změnu od Raiffeisenbank, a to 400 milionů korun.

Právě na těchto transakcích hodlá Hušák, jak oznámil, založit obranu Sazky. Loterijní firma žaluje obě dnes už bývalé věřitelské banky a žádá miliardové odškodné. Takto vytvořenou pohledávku chce započítat proti těm Vítkovým.

V insolvenčním návrhu Vítek kromě dluhů, které skoupily jeho firmy, upozorňuje i na to, že Sazka má nesplacené dluhopisy na 215 milionů korun a další dvě čtyřsetmilionové půjčky od České spořitelny a Fortis Bank.

Peněžní ústavy se zatím k návrhu podnikatele Vítka přidat nehodlají. „V současné době nemáme za Sazkou žádné pohledávky po splatnosti, takže v tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom se připojili k insolvenčnímu návrhu. Nicméně celou situaci pečlivě sledujeme a analyzujeme,“ uvedl Jiří Holinka z České spořitelny.

Loterijní společnost nyní nesmí činit nestandardní kroky, to znamená například převádět či prodávat majetek. Společnost vlastní budovu Sazky a také pozemky Trutnov a Rudná, oba v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Nijak omezeno nebude její podnikání, tedy přijímání a vyplácení sázek. Zatím jí nehrozí ani odnětí licence. „V současné době důvody odejmout povolení k provozování loterií neexistují,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Management i největší akcionáři Sazky obviňují podnikatele Vítka ze snahy o nepřátelské převzetí firmy. „Sazka považuje návrh na zahájení insolvenčního řízení za nedůvodný a šikanózní. Cílem tohoto kroku je účelová snaha vyvolat paniku, snížit cenu dluhopisů, závazků a akcií Sazky, tato aktiva levně skoupit a jejich prostřednictvím společnost nepřátelsky ovládnout podle zásady čím hůře, tím lépe,“ zopakoval včera mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund názor svého šéfa Hušáka.

Podle Vítka je však jediným řešením situace Sazky restrukturalizace firmy, při níž by společnost vydala nové akcie v objemu deseti miliard korun, což odpovídá jejím závazkům. Tak by Sazku mohl ovládnout a odstranit její nynější akcionáře.

Kdo je magnát Radovan Vítek

Jediný majitel investiční a realitní společnosti Czech Property Investments. CPI Group spravuje dvanáct tisíc bytů a desítky tisíc metrů čtverečních ploch pro maloobchod. Jde například o supermarkety Penny Market a obchodní centra Family Center. V těch se kromě potravin nacházejí také prodejny oděvů, obuvi, drogerie anebo elektro. Firma vyrostla na slovenských privatizacích a nepřátelském převzetí družstva Včela. O Vítkovy obchody se v minulosti často zajímala policie. Hodnota holdingu se nyní odhaduje na zhruba třicet miliard korun.

O Sazku se poperou i sportovní svazy

O Sazku, která čelí problémům kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny, se vede dvojí bitva. Ta druhá, mezi vlastníky loterijní společnosti, je na samém začátku. Zatímco největší akcionáři firmy ČSTV a Sokol stojí pevně za Alešem Hušákem, menší sportovní svazy už se šikují k útoku.


„Další úvěry Sazku nezachrání, je nutno zvýšit její základní jmění. Potřebuje peníze, které nebude muset vracet. Ty jí nejsou schopni dát akcionáři, ale nějaká třetí osoba,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Stejný názor má i šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. Ten se už minulý týden na zasedání výkonného výboru ČSTV neúspěšně snažil prosadit konání mimořádné valné hromady, která by hlasovala o vstupu strategického partnera.


Kaderka na dnešek oznámil tiskovou konferenci, a je možné, že se stane „mluvčím“ nespokojených. Tedy jedné ze dvou komor ČSTV, která sdružuje sportovní svazy například tenisu, rugby, volejbalu či veslování. A ta se postaví proti druhé komoře ČSTV, která zastřešuje regionální sdružení. Například Český olympijský výbor je dvouprocentním akcionářem, o valnou hromadu musejí žádat minimálně tři procenta akcionářů. K olympionikům by se tedy musel někdo přidat.


Regionální bafuňáři jsou naopak ti, kteří odmítají změnu akcionářské struktury Sazky, a proto nechtějí jednat s žádným ze zájemců o Sazku, vyjma podnikatele Martina Ulčáka. Ten za pomoc loterijní společnosti nežádá podíl ve firmě. Finanční skupina Penta a Synot, další ze zájemců, ano.

Jak vidí situaci zájemci o Sazku

E–Invest...

…Martina Ulčáka je připraven uzavřít se Sazkou smlouvu o spolupráci v případě, že loterijní firma dospěje s držiteli jejích dluhopisů k dohodě o změně emisních podmínek.
 Pak bude připravena poskytnout Sazce dostatek peněz potřebných k neprodlené úhradě všech prokazatelně existujících závazků vůči finančním institucím.
 „Závazek společnosti E–Invest se vztahuje ke všem závazkům, které Sazka uzná jako právoplatné nebo o kterých tak rozhodne soud,“ sdělila včera firma.


Penta...

…na základě dostupných právních analýz považuje Vítkovy pohledávky vůči Sazce za nezpochybnitelné. A naopak pohledávky, které proti nim chce započíst Sazka, za nesmyslné, respektive naprosto účelově vykonstruované. „Nabídka Penty vůči akcionářům Sazky možná dnes ještě platí, ale pokud akcionáři urychleně nevyndají hlavy z písku, zítra nebo za týden již platit nemusí, protože s akcionáři už nebude o čem jednat,“ řekl včera mluvčí skupiny Martin Danko.


Synot...

…vyčkává, jak se celá záležitost bude dále vyvíjet. „Na naší nabídce se tak prozatím nic nemění a stále trvá. Jsme přesvědčeni o tom, že jediným řešením současné situace je vstup investora do Sazky, a to při zachování spolufinancování sportu i loterijní činnosti,“ uvedla včera mluvčí firmy Magda Pekařová.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web