Sazka má zachránce - peníze jí dají Penta s Ulčákem

7.2.2011 13:08   |  

aktualizováno Krachující loterijní společnost Sazka se nejspíše dostala z nejhoršího. Miliardy, které potřebuje na svou záchranu, získá od skupiny Penta a firmy podnikatele Martina Ulčáka E-Invest. Šéf Sazky Aleš Hušák se pak v křesle udrží, nebude už ale mít takovou moc.

Penta a E-Invest uzavřely smlouvu o strategickém partnerství a poskytnou Sazce tolik peněz, kolik bude třeba k odvrácení insolvence. Penta přitom odstoupila od svého požadavku na stoprocentní ovládnutí Sazky, místo toho společně s E-Investem získá podíl na zisku Sazky. Výši tohoto podílu však smluvní strany zveřejnit nechtějí.

Podle hlavního vyjednavače Martina Ulčáka, který je hlavním akcionářem E-Investu, se na pomoci budou podílet obě společnosti stejným dílem. „V tuhle chvíli budou potřeba dvě až dvě a půl miliardy korun,“ poznamenal Ulčák.

Dohoda, kterou všechny tři strany definitivně uzavřely teprve v pondělí ráno, by měla platit 15 let a mj. garantuje sportovním svazům 200 milionů korun ročně na následujících 15 let.

Zkrátka však nepřijde ani největší věřitel Sazky Radovan Vítek, který ji kvůli pohledávkám po datu splatnosti poslal do insolvenčního řízení. Podle Ulčáka totiž na rozdílu kupní ceny a výše pohledávek a také sankčních úrocích vydělal kolem 400 milionů korun.

Podnikatel Radovan Vítek, který je největším věřitelem Sazky, o dohodě podle Ulčáka ví. „Zainvestoval nemalé peníze, řádně se s ním vyrovnáme,“ dodal Ulčák. „Návrh na insolvenci dál trvá, dokud nám nebude zaplacená poslední koruna,“ reagoval pro ČTK Vítek, který samotnou dohodu nechtěl komentovat.

Podle předsedy ČSTV Pavla Kořana je prvořadým účelem spojenectví odvrátit hrozbu vyhlášení úpadku a zabezpečit krytí všech právoplatných závazků Sazky. A dlouhodobým cílem nového strategického partnerství je pak vytvořit národního „šampiona“ v oblasti herního průmyslu. Do skupiny Penta patří konkurenční sázková společnost Fortuna. „Fortuna jede podle vlastního plánu. Budeme se snažit hledat synergické efekty,“ řekl partner Penty Marek Dospiva s tím, že Fortuna dále pokračuje v přípravě nové číselné loterie.

Hušák zemětřesení přežil

Součástí dohody je také to, že dojde ke změnám v loterijní společnosti. Bude ustanoven řídící výbor, který bude spolu s představenstvem řídit společnost. V řídícím výboru budou mít investoři většinu a všechna důležitá rozhodnutí mu budou podléhat. Generálním ředitelem a předsedou představenstva Sazky i nadále zůstává Aleš Hušák.

Podle Ulčáka nyní bude Sazka muset vyplatit úvěry po splatnosti, překlenout nedostatek finančních prostředků, nastolit úsporná opatření a rozjet opět svůj byznys. „Sazka získá klid na to, aby mohla pracovat, protože doteď bojovala s insolvencí a nedostatkem likvidity. Teď potřebuje klid na to, aby byla schopná dodělat restrukturalizační plán a rozvíjet znovu svoje hry,“ řekl Ulčák.

Problémy vznikly především kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Hušák dnes řekl, že Sazka má nyní tři zájemce o O2 arenu a se všemi jedná. Od 17. ledna s ní soud vede insolvenční řízení na návrh Vítka. Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

Sazka před týdnem zveřejnila v insolvenčním rejstříku, že její majetek činí 14,16 miliardy Kč, z toho pohledávky představují 10,5 miliardy korun. Naopak závazky Sazky jsou celkem 9,4 miliardy korun.

Český olympijský výbor v pátek spolu s Orlem a Sdružením sportovních svazů ČR podal návrh na svolání mimořádné valné hromady Sazky. Akcionáři žádají změnu stanov, která umožní vstup strategického partnera do firmy, změny v řízení loterijní společnosti a odvolání generálního ředitele Aleše Hušáka ze všech funkcí.Vizitky nových investorů Sazky:

Penta

Vznik: zakládajícím členem holdingu byla společnost Penta Brokers, založená v roce 1994; na český trh firma vstoupila v roce 2001.

Sídlo: řídící společnosti holdingu sídlí na Kypru, své aktivity v Česku a na Slovensku ovládají prostřednictvím dceřiných společností registrovaných v těchto zemích;

Předmět činnosti: Penta investuje především do maloobchodu, zdravotnictví, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu, telekomunikací a privátního bankovnictví. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy. Do skupiny patří téměř 50 společností. Nejvíce investičních projektů zatím realizovala v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Vlastníci: Marek Dospiva (33 procent), Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin a Jozef Špirko.

Hospodářské výsledky: Zisk po zdanění v roce 2009 stoupl na 156,2 milionu eur (zhruba 3,8 miliardy Kč) po 61,5 milionu eur v roce 2008. Konsolidované tržby v roce 2009 vzrostly na 2,2 miliardy eur a objem celkových aktiv stoupl na 2,7 miliardy eur.

Ostatní:

- Od roku 2005 je Penta mimo jiné stoprocentním vlastníkem sázkové kanceláře Fortuna, společnost je také stoprocentním vlastníkem firmy Aero Vodochody.

- Penta v roce 2007 ovládla síť více než 1800 polských obchodů Žabka a rozšířila ji do Česka, tuzemských 128 malých obchodů Žabka a Koruna loni v prosinci prodala za zhruba miliardu korun obchodnímu řetězci Tesco.

- Časopis Týden předloni odhadl majetek partnera a spoluzakladatele Penty Marka Dospivy na 17 až 20 miliard korun

- Loni v prosinci nabídla Penta Sazce finanční pomoc výměnou za stoprocentní podíl v loterijní společnosti; spolu s firmou E-Invest podle dnešních informací uzavřely se Sazkou smlouvu o strategickém partnerství, loterijní firmě poskytnou peníze k odvrácení insolvence a finanční stabilizaci.

E-Invest

- Finanční společnost stoprocentně vlastněná podnikatelem Martinem Ulčákem.

- Prostřednictvím E-Investu nabídl Ulčák letos v lednu Sazce pomoc, jako jediný ze zájemců nepočítal s tím, že by současní akcionáři přišli o své podíly.

- Podle firemní databáze Prodata vykázala firma v roce 2008 zisk před zdaněním 5,8 milionu korun.

- Loni se firma stala jedním ze tří majitelů obří kapky z ryzího zlata, která patřila k nejsledovanějším exponátům českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010.

- Miliardář a vlivný lobbista Martin Ulčák je dlouholetým známým šéfa Sazky Aleše Hušáka. Jako lobbista působil při řadě privatizací (doly, banky), dnes pracuje hlavně pro firmy z oblasti energetiky.

Autor: jih, čtk, mediafax, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web