Sazka míří ke konkurzu, navrhla jej KKCG

27.5.2011 18:10   |  

aktualizováno Sazka míří ke konkurzu, navrhla jej KKCG Structured Finance. "Situace bohužel dospěla tak daleko, že současný management tvrdí, že chce firmu zachránit, na druhou stranu činí kroky směřující k tomu, aby se Sazka dostala na kolena," uvedl zástupce KKCG Structured Finance. Sazka navíc nemá potřebné peníze pro zachování současné činnosti.

„Všichni víme, že dlužnická či věřitelská reorganizace je schůdnou cestou pouze v případě, že tuto reorganizaci implementuje profesionální a odpovědný management,“ dodal zástupce KKCG.

Přítomní věřitelé na dnešní schůzi také potvrdili ve funkci pětici členů dosavadního věřitelského výboru Sazky. Nadále jimi budou společnosti Moranda, Sidereus, KKCG Structured Finance, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Pro setrvání výboru hlasovali věřitelé 91,98 procenta hlasů. Věřitelé poté rozhodli o tom, že výbor bude šestičlenný, na poslední místo dovolili The Bank of New York Mellon, která je největším přítomným věřitelem a zároveň zajišťovacím agentem dluhopisů Sazky.

V prozatímním výboru jsou tak i nadále firmy spojené se skupinami PPF a KKCG, které jsou proti setrvání šéfa Sazky Aleše Hušáka ve funkci a které se také s vedením Sazky nedohodly na podmínkách, za nichž by poskytly provozní úvěr.

PPF a KKCG se netají tím, že pokud vedení Sazky nepřistoupí na jejich podmínky, pošlou loterijní firmu do konkurzu. Jejich cílem je dosáhnout toho, aby Hušák již neměl na řízení Sazky vliv, což by se konkurzem stalo, neboť řízení firmy se ujímá insolvenční správce.

Při potvrzování dosud prozatímního výboru věřitelů se tak projevilo to, že po sečtení a průzkumu pohledávek získal největší sílu hlasů umožňující ovlivnit dění na dnešní schůzi věřitelů právě zajišťovací agent. Pohledávka The Bank of New York Mellon ve výši 4,937 miliardy byla po přezkumném jednání nejvyšší mezi nepodmíněnými a insolvenčním správcem nepopřenými pohledávkami.

Za nimi následuje KKCG Structured Finance s pohledávkou 701 milionů korun, Sidereus (629 milionů) a Moranda (512 milionů) ze skupiny PPF. Celkem mohou hlasovat věřitelé s nepodmíněnými a nepopřenými pohledávkami za 8,39 miliardy korun. Naopak neuspěl Bestsport, který chtěl hlasovat na základě soudem zatím neprojednané šestimiliardové pohledávky.

Bestsport nesmí hlasovat

Hlasovací právo odpovídající šestimiliardové pohledávce mimo jiné nezískal Bestsport, sesterská firma Sazky, která je rovněž, od začátku května v úpadku. Zástupci Bestsportu přitom chtěli dnešní schůzi věřitelů odročit, neboť její pohledávka nebyla projednána na včerejším přezkumném jednání. Její pohledávka tak bude projednána až na zvláštním přezkumném jednání.

„Hlasovací právo věřiteli Bestsport na této schůzi věřitelů v rozsahu nepřezkoumané pohledávky se nepřiznává,“ rozhodl soudce Jaromír Harmach s tím, že proti tomuto výroku se může Bestsprot odvolat. Stejně tak na dnešní schůzi nepřiznal právo hlasovat firmě Geco Tabák, jejíž část pohledávky zatím rovněž soud neprojednal.


Hušák zpochybňuje nezávislost soudce Harmacha (na snímku).


Zástupce Sazky z vývoje neměli radost. Snažili se tak například neúspěšně snažili dosáhnout toho, aby soud nedovolil hlasovat společnosti Sidereus ve věcech spojených s PPF, neboť podle Sazky tvoří s PPF koncern. Právní zástupce Sazky také protestoval proti tomu, že o umožnění hlasovat věřitelům s nezjištěnými nebo popřenými pohledávkami se hlasovalo najednou, podle Sazky se tak mělo dít po jednom. Podali proto námitky proti hlasování en bloc.


Dále čtěte: Schůzi věřitelů Sazky provází spory a slova o trestní odpovědnosti


Hušák ještě před potvrzováním věřitelského výboru a hlasování o reorganizaci, či konkurzu, nechtěl průběh soudu příliš hodnotit. „Průběh na mě působí zmateně. Zaplaťpámbu, že se přezkoumal seznam věřitelů. Docházm tam ke strašlivým chybám. Působí to dojmem, že to někdo žene, aby rozhodl. Ale bitva teprve začíná, to je třeba říct. Ať dnes padne jakékoliv rozhodnutí, nebude ještě v právní moci, a o další vývoj se bude ještě bojovat,“ řekl novinářům Hušák kolem 15:30.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web