Sazka podle Hušáka není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci

14.1.2011 11:53   |  

Akciová společnost Sazka není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a případnému návrhu na zahájení insolvenčního řízení se bude bránit všemi právními prostředky. Podání tohoto návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda představenstva a šéf Sazky Aleš Hušák.

Sazce nehrozí insolvence, hrozí pouze podání šikanózního návrhu na insolvenci. Cílem podání návrhu není pouze uspokojení údajných pohledávek, ale účelová snaha vyvolat paniku na trhu a snížení cen dluhopisů pohledávek, tyto aktiva pak získat a ovládnout Sazku. Je to pokus o nepřátelské převzetí,“ řekl Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která se Sazkou spolupracuje. Vítek tento záměr prý vyjádřil před měsícem před Českou obcí sokolskou. Lapidárně to vyjádřil slovy „čím hůře, tím lépe,“ poznamenal Císař.

Tržní ocenění Sazky je podle Hušáka přes 15 miliard korun, což výrazně převyšuje hodnotu jejích závazků. Ta činí 10,5 miliardy korun. Tržní ocenění dceřiných společností včetně zbytného majetku je kolem čtyř miliard korun. V případě návrhu na insolvenci musí jít podle Císaře o skutečnou neschopnost plnit existující závazky, nikoliv o neochotu dlužníka v důsledku toho, že platnost závazků neuznává.

Akutní problém má nyní Sazka především s podnikatelem Radovanem Vítkem, největším věřitelem firmy. Ten oznámil, že pokud firma plně neuhradí nejpozději do pondělí 17. ledna své dluhy vůči němu, podá na ni k soudu insolvenční návrh. Vítek vyzval akcionáře Sazky k rychlému řešení situace a výměně jejího vedení.

Podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení nemá a nebude mít podle Hušáka žádný vliv na běžnou činnost společnosti. Není pochyb o tom, že po podání insolvenčního návrhu může Sazka přijímat sázky a vyplácet výhry, doplnil Císař. Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent Český svaz tělesné výchovy, čelí problémům plynoucím zejména z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů.

Majoritní akcionář Sazky ČSTV ve středu odmítl přímý vstup investora do společnosti. Ze tří oficiálních nabídek - od Penty, holdingu Synot a firmy E invest Martina Ulčáka, dal tak zelenou jen té poslední.


Čtěte více: ČSTV chce ze zájemců o Sazku dál jednat jen s Ulčákem


Sazka zaslala 6.ledna majitelům dluhopisů oznámení, že bude schopna zaplatit jen splatný úrok, ale už ne jistinu. Firma dále informovala o tom, že iniciovala jednání s věřiteli o vyřešení situace a o novém splátkovém kalendáři. Sazka by podle MF Dnes chtěla, aby se snížila jistina dluhu o 30 procent a zároveň kleslo jejich úročení z devíti na šest procent ročně. Do konce splatnosti bondů, což je v roce 2021, by tak firma ušetřila asi 2,4 miliardy korun.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's navíc včera snížila rating dlouhodobých závazků Sazky na nejnižší stupeň D z dosavadní známky CC. Hodnocení D jako „default“ (termín pro nesplacení jakékoli části splatného dluhu) upozorňuje investory, že firma není nadále schopna splácet své dluhy. V úterý se vedení Sazky sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež většinu dluhopisů vlastní. Ve druhé půli ledna pak proběhne valná hromada držitelů dluhopisů, která by nové podmínky musela schválit. Šéf Sazky Aleš Hušák řekl podle dnešních Hospodářských novin akcionářům, že součástí ozdravného plánu, jejž chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka, některé banky však účast ve věřitelském klubu odmítají.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web