Sazka prohrává se státem spor o platbě DPH

10.1.2011 10:03   |  

Loterijní společnost Sazka nemá problémy jen se splácením svých dluhů kvůli výstavbě O2 Arény. Těsně před Vánocemi Nejvyšší správní soud potvrdil, že Sazka nemá nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši 23,1 milionu korun, informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny (HN)

Sazka si odpočet nárokovala za červen 2007.

Uvedený verdikt je přitom příkladem i pro další stejné spory, které Sazka vede s Finančním ředitelstvím pro Prahu, uvedly HN. Celkem jde o více než 200 milionů ročně od roku 2006. Tehdy totiž sněmovna zrušila výjimku, podle níž nemusela Sazka platit DPH.

„Sazka bude podávat nové kasační stížnosti, neboť je přesvědčena, že povinnost zaplatit DPH jí byla uložena neoprávněně,“ uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Sazka byla původně od placení DPH zcela osvobozena na základě výjimky uvedené v zákoně o DPH. Vstupem do Evropské unie výjimka padla, protože to unijní legislativa neumožňuje.

Tehdejší poslankyně KDU-ČSL (a členka Orla, který patří mezi akcionáře Sazky) Michaela Šojdrová vzápětí prosadila přílepek do zákona o sociálních službách, který stanovil, že příjmy z loterijní činnosti jsou od platby DPH opět osvobozeny, uvedly HN.

Ministerstvo financí však obnovení výjimky pro loterie odmítlo uznat.


Čtěte také: Do hry o Sazku vstoupil také Synot a Ulčák


Finanční úřad začal odvody DPH loterijní firmě postupně vyměřovat. Sazka podala nejdříve proti jednotlivým platebním rozkazům odvolání a když neuspěla, obrátila se na soudy.

Městský soud v Praze všechny její žaloby zamítl. Sazka se proto obrátila k Nejvyššímu správnímu soudu s kasačními stížnostmi. Těch k němu zatím doputovalo sedm.

V pěti případech sice Nejvyšší správní soud verdikt Městského soudu zrušil a přikázal rozhodnout znovu. Důvodem byla totiž „nepřezkoumatelnost“ - Městský soud v Praze totiž tyto verdikty nedostatečně odůvodnil. V dalších dvou totožných případech, které rozhodovali jiní soudci, (uvedených pět případů měl na stole jeden soudce) naopak kasační stížnosti zamítl a vyměření DPH tak platí, informovaly HN.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web