Sazka prý není schopná vyrovnat celou splátku ČNB

16.12.2010 20:18   |  

Loterijní společnost Sazka prý České národní bance (ČNB) oznámila, že zaplatí 12. ledna příštího roku pouze část splátky dluhopisů ve výši jistiny. To znamená, že Sazka nezaplatí z dluhopisů splatné úroky. Informoval o tom server časopisu Týden. Podle mluvčího firmy Zdeňka Zikmunda o situaci dnes jednali představitelé Sazky v Londýně.

„Tímto vám oznamujeme, že emitent bude schopen uhradit dne 12. ledna 2011 pouze část splátky dluhopisů ve výši rovnající se částce jistiny,“ cituje server z prohlášení Sazky zaslaném ČNB. V kopii pak stejnou zprávu zaslala i britským bankám BNY Corporate Trustee Services a Bank of New York Mellon. Sazka podle serveru jinými slovy své věřitele informuje, že bude potřebovat snížit splátky nebo prodloužit splátkový kalendář.

„Dnes se v Londýně uskutečnila schůzka zástupců Sazky s významnou částí držitelů dluhopisů společnosti, vydaných v červenci 2006 na lucemburské burze. Cílem schůzky bylo projednat návrhy na restrukturalizaci finanční zadluženosti Sazky. Na schůzce byly projednány úpravy ve splátkovém kalendáři dluhopisů. Návrhy vzešlé z jednání jsou předmětem některých podmínek a budou v nejkratším možném termínu předloženy oficiální valné hromadě držitelů dluhopisů,“ sdělil Zikmund agentuře ČTK.

Na začátku příštího roku má Sazka na jistině zaplatit čtyři miliony eur a na další miliony eur přijdou Sazku úroky. Pro představu výše celkových plateb, které Sazka platí kvůli vydaným dluhopisům: v letošním roce měla Sazka podle své výroční zprávy za rok 2009 zaplatit na jistině šest milionů eur a dalších více než 18 milionů eur na úrocích pro držitele dluhopisů.

Touto operací tak šéf Sazky Aleš Hušák podle serveru Týden.cz nejspíš upřednostňuje splátky miliardáři Radovanu Vítkovi, který odkoupil dluhy Sazky u některých tuzemských bank a k jejichž splatnosti by mělo dojít v nejbližších dnech.

Sazku potápí dolů financování víceúčelové haly ve Vysočanech. Loterijní gigant vydal na financování výstavby haly dluhopisy v objemu 215 milionů eur s roční úrokovou sazbou devět procent. Tyto dluhopisy jsou splatné v roce 2021, napsal server.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web