Sazka se dnes dozví jména všech věřitelů

28.4.2011 6:56   |  

Pohledávky do insolvenčního řízení se Sazkou přihlásilo do středy odpoledne celkem 399 firem, institucí, úřadů a fyzických osob. Poslední možností přihlásit pohledávky je dnes. Poté bude zřejmé, kdo skutečně patří k největším věřitelům a kdo bude mít největší šanci dostat se do věřitelského výboru a mít hlavní vliv na způsob řešení úpadku Sazky, v němž se nachází od konce března.

Zatím největší pohledávky přihlásily společnosti Moranda (430 milionů korun) a Siderius Holding (přes 400 milionů) patřící pod skupinu PPF, dále KKCG Structured Finance (420 milionů), skupina GTECH (235 milionů) a Česká spořitelna (215 milionů korun). Tyto firmy se také staly členy prozatímního věřitelského výboru.

Poměr sil se ale podle všeho výrazně změní podle toho, kdo se přihlásí s pohledávkami za dluhopisy ve výši zhruba pět miliard. Většinu dluhopisů vlastní společnosti z PPF a KKCG. „Čekáme na zápis zesplatněných dluhopisů Sazky do rejstříku soudu. Byly již přihlášeny v rozsahu několika miliard. Vyjádříme se po zápisu,“ řekl deníku E15 mluvčí PPF Milan Tománek na dotaz, jaká je aktuální výše pohledávek firem patřících pod PPF.

V médiích se také spekulovalo, že několikamiliardovou pohledávku přihlásí občanské sdružení Zelený ostrov, které vlastní firmu Bestsport provozující O2 arenu. Pokud by ji sdružení přihlásilo, mohlo by to oslabit pozici PPF a KKCG. Včera se tím měla zabývat i valná hromada sdružení.

„O této pohledávce se nejednalo, a tím pádem přihlášena není,“ řekl deníku E15 mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment. ČOV je jedním z akcionářů sdružení.

Do insolvenčního řízení se přihlásily i desítky provozovatelů terminálů Sazky, kteří v minulosti zaplatili kauce Sazce od deseti do 200 tisíc korun. PPF v pátek provozovatelům terminálů nabídla, že jim kauce vyplatí výměnou za to, že dodrží smluví vztahy se Sazkou a přihlásí se do řízení.

Například trafikantům přijde nabídka zajímavá. „K našemu údivu jich však asi polovina nemá přihlášku podánu, čímž se vyřazují z možnosti přijmout nabídku PPF a nepřijít o kauci,“ řekl předseda Sdružení trafikantů a prodejců tisku Milan Ságner.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Vědci v Brně vyvinuli unikátní detekční systém: "citlivé" kabely

Systém takzvaného neviditelného plotu pro vzdálenou kontrolu potrubí a dalších liniových staveb vyvinuli vědci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně. Zařízení umožňuje… více

Mobilní web