Sazka se zřejmě odvolá proti pozastavení loterijní licence

10.5.2011 18:03   |  

aktualizováno Ministerstvo financí v pondělí pozastavilo Sazce licenci na provozování číselných loterií kvůli tomu, že firma nevyplatila včas výhru ve Sportce za více než 103 milionů korun. Podle mluvčího loterijní společnosti Jana Tuny Sazka výhru postupně splácí a proti rozhodnutí MF se pravděpodobně odvolá. Největší věřitelé se ale obávají, že vedení Sazky chce firmu úmyslně paralyzovat.

Šéf Sazky Aleš Hušák v dnešním prohlášení odmítl obvinění KKCG a PPF, že je pozastavení licence vyústěním několikatýdenní soustředěné činnosti představenstva firmy, které s plnou podporou finanční skupiny Penta směřuje k rozvratu a zničení Sazky a k vyklizení prostoru pro konkurenční Fortunu.

Zástupci společnosti KKCG, která je jedním z největších věřitelů Sazky, proto vyjádřili obavy, že se Sazka nebude snažit ve lhůtě podat rozklad a rozhodnutí ministerstva financí tak nabude právní moci.


Více čtěte zde: MF dočasně pozastavilo licenci Sazky, nevyplatila výhru


„Ani já, ani nikdo z vedení společnosti nečiní a nikdy nečinil žádné kroky, kterými bychom připravovali pole pro jakoukoliv konkurenci,“ odmítl názor KKCG a PPF šéf Sazky Hušák.

Zároveň uvedl, že Sazka měla již před několika týdny připravené řešení, které by Sazce pomohlo získat peníze, a to v podobě uzavření smlouvy s firmou Gladiolus. „Tomuto řešení zabránili mimo jiných představitelé KKCG,“ uvedl Hušák. Jedinou nedoplacenou výhru Sazka podle Hušáka doplácí a přesně podle plánu tak bude činit i nadále.

Hra o čas

Dočasné zastavení provozování vydalo MF na dobu 30 kalendářních dnů a znamená, že dnem nabytí právní moci, tedy 15 dní od doručení rozhodnutí, je Sazka povinna zastavit příjímání sázek na číselné loterie.

MF zároveň ale upozornilo, že Sazka může proti rozhodnutí do 15 dní od doručení podat rozklad. O něm následně rozhoduje ministr financí a teprve poté se případné rozhodnutí stává pravomocným. Pokud ovšem Sazka výhru do doby nabytí právní moci rozhodnutí doplatí, správní řízení MF zastaví.

Sečteno: pohledávky za Sazkou jsou 41,1 miliardy korun

Městský soud v Praze dnes také uzavřel počet věřitelů Sazky i celkovou sumu pohledávek. Eviduje 2075 věřitelů s pohledávkami za necelých 41,1 miliardy korun. Nyní jsou přihlášky pohledávek předávány insolvenčnímu správci, aby posoudil jejich oprávněnost.

Řada přihlášených pohledávek je ale sporných. O jejich platnosti zřejmě rozhodnou soudy. Pohledávky soud již předává insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi průběžně. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května. Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité pro to, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Cupka přitom podle dnešních informací Aktuálně.cz vyzval Občanské sdružení Zelený ostrov (OSZO), aby doložilo, zda pohledávku ve výši 8,1 miliardy korun přinesli k Městskému soudu v Praze lidé oprávnění jednat jménem tohoto sdružení.

Zmíněných 8,1 miliardy korun je přitom podle serveru největší pohledávkou a vedou se kolem ní největší spory. Zpochybňují ji nejen zájemci o Sazku, investiční skupiny PPF a KKCG, ale též někteří členové Zeleného ostrova, tedy sportovní sdružení.

Server iHNed.cz dnes uvedl, že OSZO získá soudem jmenovaného opatrovníka. Ten bude jedinou osobou oprávněnou za Zelený ostrov jednat a rozhodovat. Podle serveru se opatrovníkem stane Zdeněk Ertl, šéf Sdružení sportovních svazů, jeden ze členů tábora odpůrců generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. Takový je výsledek několikatýdenního sporu mezi členy sdružení, kteří se nemohou shodnout na tom, zda podporovat Hušáka a skupinu Penta, či naopak působit v zájmu největších věřitelů Sazky, skupin PPF a KKCG, uvedl server.

Obvodní soud pro Prahu 9 už rozhodnutí o Ertlově jmenování v pondělí vydal, ale kvůli formální chybě jej vzápětí zase stáhl. Podle zdrojů ze sportovních kruhů by měla definitivní verze následovat patrně ve středu, napsal iHNed.cz.

Jako nespornou pohledávku označil Cupka podle Aktuálně.cz pohledávku ve výši pět miliard korun, kterou přihlásila za držitele dluhopisů Sazky londýnská The Bank of New York Mellon. Tím mají podle serveru držitelé dluhopisů jistotu účasti na schůzi věřitelů 26. května. Většina z dluhopisů přitom patří PPF a KKCG.

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web