Sazka skončí zřejmě již v pondělí v konkurzu

27.5.2011 21:12   |  

aktualizováno Loterijní společnost Sazka skončí v konkurzu. Odhlasovali to dnes večer věřitelé propojení zejména se skupinami PPF a KKCG na schůzi věřitelů u Městského soudu v Praze. Soud ale zatím konkurz nerozhodl, a učiní tak podle své mluvčí Martiny Lhotákové nejspíše v pondělí. Účinky konkurzu tak zatím u Sazky nenastaly, zejména tedy insolvenční správce nemůže převzít dispoziční práva namísto vedení Sazky a řídit podnik místo dosavadního managementu.

Šéf Sazky Aleš Hušák s prohlášením konkurzu nesouhlasí, a Sazka se proto proti němu odvolá. Jedním z hlavních důvodů je i to, že soud neprojednal včera na přezkumném jednání šestimiliardovou pohledávku sesterské firmy Sazky, společnosti Bestsport, která se údajně na jistou dobu ztratila. Myšlenku konkurzu naopak podpořil insolvenční správce Josef Cupka. Podle PPF a KKCG konkurz neznamená konec firmy a půjde ji ještě zachránit.

Sazka půjde do konkurzu i přes to, že věřitelé avizovali dva návrhy na reorganizaci podniku, další podal sám Hušák. Reorganizace podle navrhovatelů konkurzu již ale není možná, zejména pod stávajícím managementem Sazky v čele s Hušákem. Většina věřitelů včetně těch největších proto reorganizaci odmítla.

Loterijní společnost se do miliardových dluhů dostala kvůli jejím dluhopisům vydaným v souvislosti s výstavbou sportovní haly ve Vysočanech v Praze. Firma s pětapadesátiletou tradicí byla v úpadku od 29. března.

Management Sazky chce firmu dostat na kolena

Konkurz navrhla KKCG Structured Finance, návrh podpořil i zajišťovací agent dluhopisů The Bank of New York Mellon, který je největším přítomným věřitelem. Většinu dluhopisů vlastní firmy z okruhu PPF a právě KKCG.

„Situace dospěla tak daleko, že současný management tvrdí, že chce firmu zachránit. Na druhou stranu činí kroky směřující k tomu, aby se Sazka dostala na kolena a všichni víme, ať už dlužnická či věřitelská reorganizace je schůdnou cestou pouze v případě, že tuto reorganizaci implementuje profesionální a odpovědný management,“ uvedl zástupce KKCG Structured Finance.

Sazka navíc přiznala, že kvůli vyplacení vysokých výher nemá potřebné peníze pro zachování současné činnosti. Podle navrhovatele konkurzu z KKCG také chvíli výhry nevyplácely, což je vzhledem k hlavní činnosti dlužníka rizikem, aby společnost nepřišla o příslušnou licenci.

Vrcholem byla žádost o zastavení licence

Situace podle KKCG vyvrcholila žádostí ministerstvu financí o zastavení licence k loterijní činnosti. „K přesvědčení o jediném způsobu řešení úpadku, to jest konkurzem, nás pak přivedla skutečnost, že dlužník popřel pohledávku zajištěného věřitele (zajišťovacího agenta dluhopisu The Bank of New York Mellon),“ podotkl.

Současné vedení Sazky chce podle něj firmu zcela ochromit, aby mohla nastoupit spřízněná konkurence ze strany Penty a její společnosti Fortuna. Ta chce rozjet svou vlastní číselnou loterii od půlky července, Hušák ale vždy odmítal, že by s Pentou, která chtěla poskytnout provozní úvěr Sazce, nějak spolupracoval na rozjezdu loterie Fortuny.

„Asi vždy lepším rozhodnutím je obecně reorganizace. V tomto konkrétním případě se domnívám, že vzhledem ke stavu dlužníka již reorganizace není možná,“ řekl novinářům správce Cupka.


Insolvenční správce Josef Cupka.


Hušák upřednostňoval skupinu Penta a E-Invest Martina Ulčáka, od nichž se pokoušel v době insolvence získat dvakrát provozní úvěr, s nímž ale nesouhlasil insolvenční správce. Hušák a zástupci spřízněných firem dávali přednost reorganizaci. Na obranu svou, vedení Sazky a její činnosti od svého nástupu do jejího čela věnoval po podání návrhu na konkurz zhruba půlhodinový proslov, v němž odmítl veškerou kritiku, že by vedl firmu špatně a nehospodárně.

„Nikdo z vedení společnosti neudělal od začátku října 2010 do dneška jediný krok, který by směřoval ke snížení hodnoty společnosti. Naopak společnost ve všech svých rozhodnutích činila takové kroky, aby udržela tržby a zvyšovala je,“ uvedl Hušák. Konkurz považuje za způsob nepřátelského převzetí ze strany PPF a KKCG. „Po té, co jsem zažil dnešní jednání, kdy jsem zjistil, že se na soudě ztratila pohledávka ve výši šest miliard, mám pochybnosti o objektivitě tohoto řízení,“ podotkl. Když ve svém projevu mluvil o poctivosti a cti, ozýval se ze strany sálu, kde sedí zástupci firem PPF a KKCG, smích.


Čtěte více:

Sazka míří ke konkurzu, navrhla jej KKCG

Schůzi věřitelů Sazky provází spory a slova o trestní odpovědnosti


Bestsport chtěl dnes odročit jednání na základě šestimiliardové pohledávky, kterou soud včera na přezkumném jednání neprojednal, a učiní tak až na zvláštním přezkumném jednání. Soudce Jaromír Harmach mohl Bestsportu hlasovací právo přidělit, ale neučinil tak. Proti tomu se může firma odvolat. Podle soudu by ale jejich pohledávka byla pouze podmíněná a například o konkurzu by stejně nemohl Bestsport hlasovat.

„Konkurs je vynucené řešení ve chvíli, kdy akcionáři Sazky opakovaně odmítli naše návrhy na řešení situace a pan Hušák navíc zahájil cílené ničení Sazky,“ uvedl v reakci na vůli věřitelů poslat Sazku do konkurzu mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Obstrukce ze strany představenstva Sazky a s ním spojených firem prý trvaly nejméně dva měsíce, vyvrcholily pak při přezkumu pohledávek a na schůzi věřitelů. „Konečně ale došlo k průchodu standardního mechanismu řešení situace, kdy dlužník není ochoten spolupracovat s věřiteli. Konkurs není konec loterijní firmy, ale v tuto chvíli jediná cesta, jak ji zachránit a rychle obnovit,“ míní Bechtin.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web