Sazku by údajně mohla zachránit italská Lottomatica

25.1.2011 9:38   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Zachráncem zadlužené loterijní společnosti Sazka by mohl být italský herní obr Lottomatica. Informuje o tom dnešní MF Dnes. Italská firma, která má roční tržby bezmála 2,2 miliardy eur a zaměstnává asi sedm a půl tisíce lidí, se Sazkou dlouhodobě spolupracuje a už jí vyjádřila podporu, píše deník.

„Je to jedna z možností, o které se uvnitř firmy a mezi akcionáři stále více mluví,“ uvedl zástupce jednoho z akcionářů, který si nepřál uvést jméno. Šéf Sazky Aleš Hušák na přímý dotaz, zda je ve hře pomoc od italského partnera, odpověděl, že to nebude komentovat. „Nebudu posílat vzkazy konkurenci,“ řekl deníku.

Předseda hlavního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy Pavel Kořan jen potvrdil, že vedení firmy je s italskou společností v kontaktu. Podle něj ale nejde o jednoho ze dvou investorů, kteří mají zájem pomoci Sazce, aniž by za to chtěli podíl ve firmě. Zájem takových subjektů Kořan před časem oznámil, ale jejich jména zůstávají nadále tajná.

MF Dnes se nepodařilo v Lottomatice kontaktovat nikoho, kdo by se k informacím mohl odpovědně vyjádřit.

Lottomatica nyní zajišťuje pro Sazku prostřednictvím své dceřiné společnosti GTech sázkové terminály, přes které mohou lidé sázet čísla do sportky a dalších her či nabíjet mobilní telefony.

Firmě za to jde podle MF Dnes určité procento z tržeb, které přes terminál protečou. V případě kolapsu Sazky by Italové zcela jistě nenávratně ztratili své výsadní místo na českém trhu, píše deník. Podle něj totiž mezi operátory přituhne; pro nového konkurenta Fortunu, která má rozjet svou vlastní loterii, totiž vybuduje síť terminálů v Česku další globální hráč Intralot Holding.

Případná pomoc Sazce by Italům mohla ochránit i plánovanou tržbu 120 milionů eur (asi tři miliardy korun), které by měla firma získat za pětiletý kontrakt podepsaný od roku 2018. Ročně by tak Italům mělo téct z českých terminálů na 600 milionů korun, což odpovídá asi sedmi procentům z celé tržby všech loterií a her společnosti Sazka z roku 2009, napsala MF Dnes.

Le Cheque Déjeuner chce od Sazky 4,4 milionu

V insolvenčním rejstříku v případu Sazka dnes přibyla další položka. Firma Le Cheque Déjeuner po české loterijní společnosti uplatňuje pohledávku ve výši 4 379 414 korun, za zprostředkování služeb formou kuponů UNIŠEK. Splatnost této pohledávky, která se přičetla k pohledávce společnosti Moranda, nastane 23. února 2011. Kupony UNIŠEK jsou jedním z produktů firmy Le Cheque Déjeuner, kterými zaměstnavatel přispívá svým zaměstnancům na sport, kulturu, vzdělání a zdravotní péči.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web