Sberbank koupí za miliardu dolarů makléřskou firmu Troika

11.3.2011 16:59   |  

Největší ruská banka Sberbank se dnes dohodla na koupi známé ruské makléřské společnosti Troika Dialog. Akvizicí za miliardu dolarů (17,7 miliardy Kč) se chce státem ovládaná Sberbank vyrovnat konkurenční bankovní skupině VTB, která už díky rozvinutým aktivitám na poli investičního bankovnictví nabízí univerzální služby.

Sberbank koupí 63,6 procenta akcí nejstarší moskevské makléřské firmy od skupiny akcionářů vedené šéfem firmy Rubenem Vardanjanem. Za 372 milionů dolarů koupí i 36,4 procenta, které drží jihoafrická Standard Bank, která se stala partnerem Troiky za světové finanční krize.

Šéf Sberbank German Gref uvedl, že Sberbank se chce s pomocí akvizice stát do roku 2014 jedničkou na trhu investičního bankovnictví a předstihnout VTB, kterou rovněž kontroluje stát. Bývalý ministr hospodářství Gref se stane předsedou představenstva Troiky, zatímco Vardanjan zůstane tři roky generálním ředitelem přebírané firmy.

O Sberbank se nyní také mluví v souvislosti s možnými akvizicemi v Rakousku, Turecku a zemích bývalého Sovětského svazu. Údajně má mimo jiné zájem o východoevropskou divizi rakouské banky Österreichische Volksbanken, která v České republice působí prostřednictvím banky Volksbank CZ.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web