Sberbank plánuje zdvojnásobit zisk

Šéf Sberbank German Gref představil plány na léta 2014 až 2019. Hodlá zvýšit zisk a aktiva na dvojnásobek. Počet zaměstnanců se přitom má snížit o 30 tisíc. Dle nové strategie by měl v roce 2018 čistý zisk banky činit 740 až 750 miliard rublů. Očekává se, že letos dosáhne 370 miliard.

Budova Sberbank v Novosibirsku
19.11.2013 7:35   |  

„Naším úkolem je zdvojnásobení čistého zisku a udržení každoročního 14- až 16procetního růstu,“ uvedl Gref pro agenturu Reuters. Banka počítá s tím, že počet klientů vzroste ze stávajících 65 milionů na 71 milionů. „Potřebujeme udržovat dost velké tempo růstu. Máme velké možnosti ke zvýšení našich finančních ukazatelů v perspektivě pěti let,“ dodal Gref.

Od podzimu řídí strategii Sberbank Alexej Kudrin, v minulosti proslulý ministr financí Ruska. Pro novou „pětiletku“ se počítá s úspěchem zahraničních aktiv, ta by měla růst až třikrát rychleji. Jejich podíl by měl v ziscích činit až 15 procent.

Zároveň se očekává také snížení výdajů. V rámci předpokládané optimalizace mají klesnout o sto miliard rublů. Dle slov Grefa se počet zaměstnanců za pět let sníží o 30 tisíc ze stávajících 250 tisíc. Zavřít by se mělo 3600 z nynějších 18 400 poboček.

V současné době se plní strategie stanovená v roce 2008, kterou připravila agentura McKinsey. Plány ohledně zvýšení zisku byly obdobné. Podařilo se je splnit, v roce 2007 zisk Sberbank činil 117 miliardy rublů.


Čtěte také:

Sberbank propustí 30 tisíc lidí, Česka se to prý nedotkne

Sberbank má v Česku ambiciózní plány. Zachrání ruský kapitál tuzemské exportéry?

Českou Sberbank jde řídit Vladimír Šolc, přestupuje z Deloitte

Autor: Anna Uljačenková

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web