Sberbank propustí 30 tisíc lidí, Česka se to prý nedotkne

Největší ruská banka Sberbank plánuje během příštích pěti let zrušit zhruba 30 tisíc pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly. Zeštíhlení má firmě pomoci dosáhnout plánovaného zdvojnásobení zisku do roku 2018.

Budova Sberbank v Novosibirsku
12.11.2013 16:52   |  

Opatření se netýká České republiky, kde banka plánuje v nejbližších letech významný růst a posilování své pozice na trhu. S tím souvisí i nárůst počtu zaměstnanců. Jen za devět měsíců letošního roku vzrostl počet zaměstnanců Sberbank CZ o sedm procent, řekla mluvčí banky Lucie Hálová.

Šéf banky German Gref představil plán na snižování počtu pracovníků v rámci prezentace strategie společnosti pro příštích pět let. Ta předpokládá kromě zdvojnásobení zisku také zdvojnásobení aktiv banky.

Náklady by během pěti let měly klesnout o 100 miliard rublů (61 miliard korun). Banka toho chce dosáhnout mimo jiné i díky uzavření 3600 poboček. Podle Grefa se také v nejbližších letech nechystají žádné akvizice.

Sberbank minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk v prvních třech čtvrtletích letošního roku podle ruských účetních standardů RAS meziročně vzrostl o šest procent na 286 miliard rublů.

Ke zvýšení efektivity prostřednictvím snížení nákladů a propouštění ruské státní podniky vyzval prezident Vladimir Putin. Ruská ekonomika totiž zpomaluje už šest čtvrtletí v řadě a Kreml hledá způsoby, jak ji opět nastartovat.

Sberbank se předloni dohodla s rakouským úvěrovým ústavem Österreichische Volksbanken na převzetí jeho východoevropské divize Volksbanken International, jejíž součástí byla i česká Volksbank CZ. Akvizici dokončila v loňském roce a letos se Volksbank CZ přejmenovala na Sberbank CZ.


Čtěte také:

Českou Sberbank jde řídit Vladimír Šolc, přestupuje z Deloitte

Sberbank má v Česku ambiciózní plány. Zachrání ruský kapitál tuzemské exportéry?

České Sberbank se loni propadl zisk, přilákala ale nové peníze klientů

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web