Sberbank si brousí zuby na další banky

25.7.2011 8:34   |  

Největší ruská banka, státní Sberbank, jež nedávno koupila regionální aktivity rakouské Volksbank, včetně české pobočky, chce v regionu střední a východní Evropy nakupovat další banky. Jako poradce si na to pořídila bankéře velmi povolaného – Alessandra Profuma. Muže, jenž v uplynulém desetiletí vytvořil z malé lokální banky Credito Italiano bankovní dům, který dominuje italskému a rakouskému bankovnímu trhu a významný tržní podíl drží i v Německu a zemích východní Evropy.

Sberbank očekává, že v regionu, kterému zatím dominují skupiny UniCredit, Raiffeisen, Erste a Société Générale (což jsou hlavní vlastníci také českých finančních ústavů), se v následujících letech dostanou na trh banky v hodnotě devět miliard eur.

Pro hráče, kteří mají hotovost, je nyní pro nákup bankovních aktiv velmi dobrá doba. Zatímco v roce 2006 se za majetkové podíly v bankách ve střední a východní Evropě platil podle Bloombergu v průměru 3,8násobek jejich účetní hodnoty, loni to bylo jen 1,6 procenta. A Sberbank mezi bohaté hráče patří: v letošním prvním pololetí vydělala šest miliard dolarů čistého a výše jejích aktiv – devět bilionů rublů, v přepočtu zhruba 5,5 bilionu korun – se podle Reuters rovná třetině majetku celého ruského bankovního sektoru.


Čtěte také: Ruská Sberbank koupí východoevropskou divizi rakouské Volksbanken


Sberbank se tak možná bude poohlížet například po aktivech belgické KBC, která nyní prodává své dva polské ústavy, Kredyt Bank a Warta. V minulosti se spekulovalo, že bude chtít možná najít nového vlastníka i pro ČSOB.

Expanzi povede Profumo

Je to prý jen začátek ruské bankovní expanze do Evropy. Podle šéfa Sberbank Germana Grefa je ovládnutí Volksbank International jen startem k rozsáhlé expanzi ve východní Evropě i v Turecku, kde se ruská státní banka chce stát jedním z dominantních hráčů. Radit při tom bude nedávná bankéřská hvězda Alessandro Profumo (54), bankéř který 13 let řídil skupinu UniCredit, která pod jeho vedením vyrostla z malé severoitalské banky do podoby silné mezinárodní skupiny se čtyřiceti miliony klientů v Itálii, Německu, Turecku a ve střední a východní Evropě.

UniCredit opustil Profumo pod tlakem akcionářů s odstupným 40 milionů eur loni na podzim. Sberbank je největší ruská banka. Se svou hustou sítí dvaceti tisíc poboček je v mnohých oblastech Ruska jedinou dostupnou bankou. I když svůj původ odvozuje od předrevolučních spořitelen fungujících od roku 1841, současná společnost byla založena v roce 1988 v rámci reorganizace sovětského bankovnictví jako spořitelna sbírající vklady od drobných vkladatelů. V roce 1991 byla přeměněna na akciovou společnost a částečně zprivatizována.

Dále se zaměřovala na drobnou klientelu a vlastnila asi polovinu ruských státních dluhopisů. Po ruské finanční krizi v roce 1998 banka ustupovala od investic do státních dluhopisů a zaměřila se na firemní klientelu, zvláště velké těžařské společnosti. Centrální banka Ruské federace drží v bance dvoutřetinový podíl, zbylé akcie jsou obchodovány na burze.

Autor: Tereza Zavadilová, tos

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web