Sberbank si v Česku chystá půdu pro expanzi

V situaci, kdy západoevropské matky českých bank počítají problémy a stahují si z tuzemska zisky, se na trhu vynořil nový solventní hráč, ovšem z Východu. Největší ruská banka Sberbank nedávno dokončila převzetí české pobočky a jejích osmi dalších regionálních sester rakouské Volksbank International a začala odkrývat své první plány.

 Sberbank
29.3.2012 6:51   |  

Místopředseda představenstva Sberbank Sergej Gorkov řekl, že do rozvoje české sítě bude matka masivně investovat, kolik přesně, bude jasné až letos v červenci. Sberbank si to může dovolit: její loňský zisk dosáhl v přepočtu 200 miliard korun, když meziročně narostl o 74 procent. Jasné je zatím to, že Volksbank by se nejspíše během letoška měla přejmenovat na Sberbank a začne s otevíráním nových poboček, nejprve v Karlových Varech, kde sídlí silná ruská komunita.


Čtěte také: Ruské Sberbank loni stoupl zisk o 74 procent na rekord


„Český trh je pro nás velmi důležitý, po Polsku je největší v regionu. Je stabilní, má růstový potenciál a vysoce kvalifikovaný bankovní personál,“ řekl Gorkov. Česko se podle něj stane pro Sberbank platformou pro celý region, banka zde chce vyvíjet a zkoušet nové produkty a služby. Český a slovenský trh budou první, kam mají jít investice Sberbank.

Dosavadní šéf Volksbank Libor Holub uvedl, že banka by v horizontu čtyř let chtěla posílit na trhu korporátních úvěrů a zdvojnásobit svůj tržní podíl na zhruba pět procent. Podle Gorkova se chce orientovat především na financování česko-ruského obchodu. Hraje se o pořádně velké sousto, obrat obchodu s Ruskem měl loni rekordní hodnotu 20 miliard dolarů. Gorkov dodal, že banku budou zajímat i čeští investoři v Rusku, zmínil dobrou pozici Kellnerova HomeCreditu.

Volksbank bude podle Gorkova logicky cílit i na ruskojazyčnou klientelu v Česku. Její počet se pohybuje kolem 130 tisíc lidí. Banka chce ale nadále posilovat i v retailu. Sberbank jako nový vlastník bude také obměňovat statutární orgány české Volksbanky.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web