Schůzi věřitelů Sazky provází spory a slova o trestní odpovědnosti

27.5.2011 12:55   |  

aktualizováno Ostré spory a obstrukce zdržující jednání provázejí dnešní schůzi věřitelů Sazky v Národním domě v Praze na Vinohradech, nechybí ani slova o údajné trestní odpovědnosti některých hlavních aktérů. Spory se týkají například se šestimilardové pohledávky Bestsportu, který je stejně jako sesterská Sazka v úpadku a práva Sazky jako dlužníka popírat pohledávky a hlasovacích práv věřitelů.

Právní zástupce se domáhal toho, aby bylo Sazce přiznáno právo popírat pohledávky, a tím i hlasovací práva jejich majitelů. Důvodem podle právníka Sazky je, že pokud by byla dnes povolena reorganizace, tak zákon právo popírat pohledávky dává dlužníkovi dnem vyhlášení. Sazka tak chce ze hry vyšachovat protivníky spojené se skupinami PPF a KKCG, aby se nedostali do věřitelského výboru, o němž by se dnes mělo také hlasovat.

Podle šéfa Sazky Aleše Hušáka, který se dnes na rozdíl od včerejšího přezkumného jednání dostavil osobně, se trestní odpovědnost týká těch, kteří zmařili přijetí provozních úvěrů Sazce. Nejprve od firmy Gladiolus v době prohlášení konkurzu, v posledních dnech pak úvěru 1,1 miliardy od Penty a E-Investu, kteří jsou rovněž zakladateli firmy Gladiolus. To se podle Hušáka týká firem Moranda a Sidereus propojených s prozatímním věřitelským výborem a skupinami PPF a KKCG, kteří se naopak na podmínkách provozního úvěru s vedením Sazky nedohodly. Předseda výboru Josef Novotný a zástupci Morandy a firmy Sidereus to označili za nesmysly.


Čtěte také: O budoucnosti Sazky se rozhodne zítra - schůzi věřitelů soud odročil


Zástupci Bestsportu již po začátku požádali o odročení schůze, neboť na včerejším přezkumném jednání nebyla projednána jejich šestimiliardová pohledávka, která by v případě zjištění umožnila stát se Bestsportu věřitelem s největším hlasovacím právem. Pohledávek, které byly řádně podány, ale nebyly včera projednány, je podle Bestsportu více. Soud firmě nevyhověl. Zástupci protistrany, společnosti Moranda, Sidereus a The Bank of New York Mellon s odročením nesouhlasili, krok považují za obstrukci. Moranda považuje pohledávku Bestsportu za nadsazenou až o polovinu. „Žádáme, aby zástupci bestsportu uvedli osoby, které podepsali přihlášku pohledávky tak, aby se bylo v budoucnu možné domáhat se jejich osobní odpovědnosti

Podle Hušáka je soud podjatý

Hušák navíc podal námitku podjatosti soudce Jaromíra Harmacha. „Soud neumožnil projednání pohledávky Bestsportu, z toho lze usuzovat, že soud je podjatý,“ uvedl Hušák. Dalším důvodem údajné podjatosti soudce je podle něj to, že nerozhodl o zproštění insolventního správce Josefa Cupky z funkce, které Sazka žádala, a třikrát jej soud žádal o ověření jeho podpisů, což svědčí o negativním přístupu soudce k Hušákovi. Sazka tak požádala soud, aby soud činil jen nezbytné úkony, dokud se o námitkách na jeho podjatost nerozhodne.

„Program schůze pokračuje ve stanoveném rozsahu,“ rozhodl soudce. Námitku nepovažuje za nevýznamnou, v porovnání s neodkladností podle něj nehraje takovou roli, aby byla schůze odročena.
PPF a KKCG

Právní zástupce Podle zástupců protistrany je odročení schůze nemyslitelné, a to i v souvislosti se stavem, v němž se Sazka nachází. „Uspokojení věřitelů klesá v důsledku postupu Hušáka každým dnem. O naléhavosti postupu dnešní schůze věřitelů nemůže být pochyb. Postup dlužníka považuji za ryze účelový,“ uvedl právní zástupce The Bank of New York Mellon, který je zajišťovacím agentem držitelů dluhopisů Sazky; většinu dluhopisů drží firmy ze skupin PPF a KKCG. Zástupce Českého olympijského výboru poznamenal, že jednání vedení Sazky jej již poškodilo, a to nejen jako věřitele, ale i akcionáře.

Po 11:00 správce přečetl zprávu o hospodaření a činnosti dlužníka, podle níž Sazka měla od 1. ledna do 28. března ztrátu 867 milionů korun. Sazka ovšem tvrdí, že je o 144 milionů nižší. Počet terminálů Sazky činil k 21. únoru 6595, k 9. květnu klesl na 6253. Provozovatelů bylo k 21. únoru 2915, k 9. květnu 2593. Zatímco v osmém týdnu činily tržby Sazky přes 304 milionů, v 18. týdnu to bylo již jen 50 milionů, což znamená pokles o 84 procent.

Cupka: Chování dlužníka odpovídalo situaci

„Co se týče spolupráce s dlužníkem, domnívám se, že její průběh odpovídal standardnímu chování každého dlužníka, který měl po desetiletí vždy privilegované a dominantní postavení, nesmírnou celospolečenskou prestiž a neomezený vliv na dění nejen ve svém oboru, a najednou zjistil, že tento stav skončil,“ citoval Cupka ze své zprávy o stavu insolvenčního řízení.

Hlavním bodem schůze věřitelů by mělo být zejména rozhodování věřitelů o tom, zda se loterijní společnost s pětapadesátiletou tradicí ocitne v konkurzu, anebo jí dají šanci na reorganizaci.

Konkurz znamená podle Hušáka okamžité ukončení loterijní činnosti. Sazku by se podle něj dalo dát zachránit, pokud by jí byla povolena reorganizace a dohodla se na provozním úvěru. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by ale samotné uvalení konkurzu na Sazku nebylo důvodem k odebrání licence.

Větším problémem je to, že Sazka podle Hušáka nemá kvůli vyplacení vysokých výher žádné peníze. Požádala proto Cupku o souhlas s podáním žádosti k ministerstvu financí o ukončení veškeré loterijní činnosti. O licence může přijít i ve správním řízení, které s ní vede ministerstvo financí, neboť neodvedlo státu správní poplatky z provozování loterií za loňský rok ve výši 66 milionů korun.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web