Sedm maďarských bank má kvůli vysokému podílu deviz nižší rating od Moody's

5.4.2011 13:45   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila některé z ratingů sedmi maďarských bank. Jako důvod uvedla pokračující zhoršování kvality aktiv kvůli devizovým investicím do hypotečních aktiv, portfoliu komerčních nemovitostí a klesajícímu čistému zisku.

Pěti bankám Moody's snížila rating finanční síly, kterým v souvislosti s tím snížila i hodnocení vkladů a dluhů. Týká se to K+H Bank, Budapest Bank, FHB Mortgage Bank, Erste Bank Hungary a MKB Bank.

Dvěma dalším bankám, OTP Bank a OTP Mortgage Bank, agentura zhoršila známku pro vklady v místní měně. OTP Bank dostala navíc slabší známku pro dluh v zahraniční měně.

Klíčovým faktorem pro zhoršení ratingů byl vysoký podíl půjček v zahraniční měně, kdy devizy tvoří 70 procent celkových úvěrů. V nich mají velký podíl švýcarské franky a mnoho dlužníků není proti rizikům devizového trhu jištěno. Následkem toho je jejich slabinou oslabení forintu či zvýšení úrokových sazeb v zahraničí, podotýká Moody's.

Maďarská vláda půjčky v zahraničních měnách v minulém roce zakázala, podle Moody's ale jejich riziko přetrvá několik let kvůli dlouhodobé splatnosti nynějšího hypotečního portfolia bank. Platební disciplinu dlužníků navíc zhoršilo dočasné moratorium na jejich vystěhovávání z domů, kterými své půjčky zaručili, napsala agentura MTI s odvoláním na Dow Jones.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web