Sedm maďarských bank má kvůli vysokému podílu deviz nižší rating od Moody's

5.4.2011 13:45   |  

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila některé z ratingů sedmi maďarských bank. Jako důvod uvedla pokračující zhoršování kvality aktiv kvůli devizovým investicím do hypotečních aktiv, portfoliu komerčních nemovitostí a klesajícímu čistému zisku.

Pěti bankám Moody's snížila rating finanční síly, kterým v souvislosti s tím snížila i hodnocení vkladů a dluhů. Týká se to K+H Bank, Budapest Bank, FHB Mortgage Bank, Erste Bank Hungary a MKB Bank.

Dvěma dalším bankám, OTP Bank a OTP Mortgage Bank, agentura zhoršila známku pro vklady v místní měně. OTP Bank dostala navíc slabší známku pro dluh v zahraniční měně.

Klíčovým faktorem pro zhoršení ratingů byl vysoký podíl půjček v zahraniční měně, kdy devizy tvoří 70 procent celkových úvěrů. V nich mají velký podíl švýcarské franky a mnoho dlužníků není proti rizikům devizového trhu jištěno. Následkem toho je jejich slabinou oslabení forintu či zvýšení úrokových sazeb v zahraničí, podotýká Moody's.

Maďarská vláda půjčky v zahraničních měnách v minulém roce zakázala, podle Moody's ale jejich riziko přetrvá několik let kvůli dlouhodobé splatnosti nynějšího hypotečního portfolia bank. Platební disciplinu dlužníků navíc zhoršilo dočasné moratorium na jejich vystěhovávání z domů, kterými své půjčky zaručili, napsala agentura MTI s odvoláním na Dow Jones.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web