Šéf centrální banky Švýcarska vysvětluje obchody své manželky

Philipp Hildebrand, předseda švýcarské centrální banky (SNB), musel vysvětlovat, jak se slučuje jeho strážní role švýcarského franku a obchodování s měnami jeho manželky.

 Švýcarská národní banka
5.1.2012 16:11   |  

Šéf švýcarské centrální banky prolomil mlčení o obchodech své manželky, která v srpnu nakoupila půl milionu amerických dolarů, které podle ní byly „trapně levné“. Obchod se tak uskutečnil pouhé tři týdny předtím než bankovní rada oznámila největší intervenci za oslabení franku od 70. let minulého století.

Interní vyšetřování SNB neshledalo, že by se Hildebrand dopustil nějakého přečinu. Za Hildebranda, bývalého partnera hedgeového fondu, který se stal v roce 2003 jedním ze tří guvernérů banky a v roce 2010 byl povýšen do funkce předsedy, se postavila švýcarská vláda i dohledový výbor SNB. Švýcarská banka na skandál reagovala zavedením etického kodexu.


Čtěte také: Weltwoche: Šéf švýcarské centrální banky vydělal na oslabení franku


Manželé Hilderbrandovi zveřejnili všechny své finanční transakce za minulý rok. Detaily transakcí ukazují, že Kashya Hildebrandová, která dříve pracovala jako makléřka na devizovém trhu, v srpnu prodala 400 tisíc franků za které nakoupila 504 tisíc dolarů. 6. září pak SNB, která již v té době masivně intervenovala na trzích, aby oslabila frank, vygradovala intervence prohlášením, že za jakoukoliv cenu zabrání dalšímu posilování franku. SNB na páru s eurem vytyčila strop 1,20 franku za euro, pod kterým hodlá frank držet.

Švýcarský frank oslabil také na páru s dolarem. Když pak Hildebrandová prodala své dolary, realizovala zisk přibližně 60 tisíc franků. Její manžel prý o tomto jejím obchodu nevěděl.

Transakce na devizovém trhu podle manželů vznikly z potřeby diverzifikovat svoji hotovost poté, co získali větší objem prostředků z prodeje alpské chaty. Hildebrandová, která je pakistánského původu a nyní občankou Spojených států, vede v současnosti uměleckou galerii ve Curychu a prodává obrazy mezinárodní klientele.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci

Příčinu pátečního požáru na Barrandově zjistí až odborní znalci aktualizováno

Příčinu pátečního požáru filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově, který podle odhadů způsobil škodu až 100 milionů korun, odhalí až odborná znalecká zkoumání.… více

Mobilní web