Šéf ministrů financí EU odmítl výzvy k uvolnění pravidel pro banky

Šéf ministrů financí eurozóny, tedy takzvané euroskupiny, Jeroen Dijsselbloem odmítl výzvy k uvolnění regulace bankovního sektoru, jež se objevily po prudkém poklesu cen akcií evropských bank. Někteří politici vybídli k pomalejšímu zavádění změn, které přesunují náklady na záchranu bank z daňových poplatníků na investory. To by ale podle Dijsselbloema znamenalo "nejhorší možný" postup.

Šéf euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem
14.2.2016 8:49   |  

„Podle mého názoru především musíme posílit bankovní unii,“ uvedl Dijsselbloem. „Kapitálové požadavky by se měly v příštích letech ještě zvýšit. To posílí důvěru v banky,“ dodal.

Šéf euroskupiny připustil, že přesun nákladů na záchranu bank z daňových poplatníků na investory má vliv na akcie bankovních společností. „Nyní máme mnohem přísnější pravidla ohledně toho, kdo bude platit, když se bankám povede špatně. A nebude to daňový poplatník,“ řekl Dijsselbloem. „Proto se investoři dívají na banky mnohem kritičtěji, což vede ke korekci na akciovém trhu,“ dodal.

Dijsselbloem podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že vyhlídky evropské ekonomiky zůstávají „opatrně příznivé“, a to navzdory známkám zpomalování jejího růstu a nepříznivým zprávám z Číny a Spojených států. „Domnívám se, že v eurozóně jsme strukturálně v lepší situaci než před několika lety, a to platí i pro banky,“ prohlásil Dijsselbloem již ve čtvrtek, kdy se konala schůzka ministrů financí eurozóny v Bruselu.


Čtěte také:

Dijsselbloem: Řecko a eurozóna se shodly v mnoha bodech reforem

Dijsselbloem: Část zemí může omlouvat své schodky migrační krizí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web