Šéf MMF to zabalil. Nahradí ho krajanka?

20.5.2011 7:05   |  

Svět hledá nástupce Francouze Dominiquea Strausse-Kahna, který rezignoval na post generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu. Bitva se odehrává mezi střední Evropou a rozvojovými ekonomikami, mírně navrch má starý kontinent. „Soupiska kandidátů je velmi předběžná,“ uvedla britská BBC v odkazu na desítku možných uchazečů, jejichž profily zveřejnila na svém webu.

Za opětovnou volbu Evropana se včera postavila německá kancléřka Angela Merkelová. „Ve světle současných problémů eurozóny potřebujeme našeho člověka,“ prohlásila Merkelová. Tradicí je, že v čele sesterské Světové banky stojí Američan, kdežto MMF vede Evropan. Reforma fondu dala větší sílu zemím mimo skupinu G7, ale hlas bohatých ekonomik je stále rozhodující.

Favoritkou Evropy je francouzská ministryně hospodářství, financí a průmyslu Christine Lagardeová. Další dva adepty, Němce Alexe Webera a Peera Steinbrücka, diskvalifikuje pověst neřízených střel. Mimo EU jsou často zmiňováni Mexičan Augustin Carstens či Turek Kemal Dervis.
Generálního ředitele volí 24 výkonných ředitelů MMF na dobu pěti let.


Čtěte také: Bývalý šéf MMF Strauss-Kahn, podezřelý ze znásilnění, bude souzen


Socialisté hledají náhradního kandidáta

Nálada na francouzské politické scéně několik dní po zatčení Dominiqua Strausse-Kahna se dá přirovnat k zemětřesení. Tak to alespoň vyjádřila předsedkyně francouzských socialistů Martine Aubryová. Za její stranu měl podle očekávání Strauss-Kahn vyzvat napřesrok v prezidentských volbách Nicolase Sarkozyho. Teď je jasné, že nyní už bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) bude mít v tu dobu plné ruce práce se svým procesem.

Jako o kandidátech pro stranické primárky se teď nejčastěji mluví o Françoisi Hollandovi a právě o Aubryové. Holland má však podle politologů větší šance, protože Aubryová, primátorka severofrancouzského Lille, naznačila, že by raději zůstala u stranické a komunální politiky. Zatčení Strausse-Kahna je vodou na mlýn krajní pravice. Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová je už využila k posílení svých argumentů o zkorumpované politické elitě, která je příliš vzdálena od problémů běžných Francouzů.

„Myslím, že to bude mít skutečně zničující efekt. Le Pennová je obvykle velice dobrá ve využívání podobných situací v médiích,“ domnívá se Bruno Cautres, profesor pařížského politologického institutu Sciences-Po. Nacionalistická strana si v průzkumech veřejného mínění v poslední době vede překvapivě dobře.

Obvinění proti Straussi-Kahnovi má šest bodů, z nichž nejvážnější jsou sexuální napadení prvního stupně a znásilnění, za něž mu hrozí 25, respektive patnáct let vězení. Pokud by byl z obdobných zločinů souzen ve Francii mohl by podle právníků být odsouzen nejvýše na pět let.

Strauss-Kahn odstoupil z vedení MMF

V dopisu poslaném ze své newyorské cely rezignoval jeden z nejmocnějších mužů světových financí na svůj post. Důrazně přitom odmítl obvinění z pokusu o znásilnění, kterému nyní v newyorské vazbě čelí. „Chci bránit MMF, kterému jsem čestně a oddaně sloužil, a především chci věnovat všechny své síly, čas a energii, abych prokázal svou nevinu,“ uvedl. Strauss-Kahnovi právníci mezitím podali další návrh na kauci, zahrnující složení jednoho milionu dolarů v hotovosti a umístění klienta v domácím vězení.


Čtěte více: Strauss-Kahn rezignoval na funkci šéfa MMF


Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web