Šéf Sazky si stěžuje na činnost insolvenčního správce

14.4.2011 18:10   |  

aktualizováno Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák si u prozatímního věřitelského výboru stěžuje na činnost insolvenčního správce firmy Josefa Cupky. Sazka se podle Hušáka opakovaně obrátila na insolvenčního správce se žádostí o součinnost při řešení otázek provozu firmy, Cupka však na to údajně nereagoval. Zájemce o Sazku Komárka s Kellnerem dnes Hušák vyzval k veřejné debatě.

„Poskytnutou součinností lze předejít škodám na majetku Sazky či věřitelů a případným sporům, týkajících se provedených úkonů a tím i prodlužování tokového řízení,“ stojí v dopise adresovaného předsedovi prozatímního věřitelského výboru.

Hušákovi se také nelíbí, jak se Cupka vyjadřuje o situaci Sazky do médií, považuje to „za velmi nevhodný způsob.“ Za nestandardní také považuje, že správce jedná bez vědomí Sazky s jejími dodavateli o další spolupráci. „Přičemž výsledky těchto jednání jsou známy médiím ještě dříve než Sazce,“ dodal Hušák.


Čtěte také: Penta boj o Sazku nevzdává, kupuje pohledávky od svazů


„Pan Hušák zaslal dopis i mně, já mu samozřejmě odpovím, má reakce bude zveřejněna v insolvenčním rejstříku,“ uvedl insolvenční správce Josef Cupka.

Do insolvenčního řízení se Sazkou se dosud přihlásilo 208 věřitelů, několik jich ale své pohledávky zase stáhlo. Pohledávku do řízení už přihlásila například firma Eto, ke které se dříve hlásil realitní magnát Radovan Vítek, ta chce po Sazce zhruba 254 milionů korun. Sidereus Holdings chce po Sazce přes 413 milionů korun. Firma Telefónica O2 Czech Republic 205,5 milionu korun, KKCG SF podnikatele Karla Komárka 408,8 milionu korun. Česká spořitelna pak 215 milionů korun, Vodafone Czech Republic 195 milionů korun.

Hušák chce veřejnou debatu s Komárkem a Kellnerem

Hušák napsal dnes také napsal otevřený dopis zájemcům o loterijní Sazku, podnikatelům Karlu Komárkovi a Petru Kellnerovi, vyzývá v něm k veřejné debatě. „Sazka a její hlavní hra Sportka je v tom nejlepším slova smyslu národní loterií a veřejným vlastnictvím. Rozumím, proč ji chcete získat. Potom je ale nutné to veřejně vysvětlit. Mým zájmem je, aby společnost fungovala a plnila své poslání. Zároveň si přeji, aby co největší část akcií zůstala v rukou současných vlastníků,“ uvedl v dopise, který je již třetí výzvou, Hušák.

Zájemci o Sazku, Kellnerova PPF a Komárkova KKCG, v týdnu předložili konkrétní plány s loterijní společností. Akcionářům Sazky by zůstalo 20 procent akcií s tím, že jim v nejkratší možné lhůtě bude vyplaceno 100 milionů Kč a poté po dobu pěti let 200 milionů Kč. Podle všeho se tak snaží nalomit delegáty Českého svazu tělesné výchovy, který je největším akcionářem Sazky. Ti budou o víkendu na valné hromadě rozhodovat o dalších krocích.

Sazka je od úterý 29. března v úpadku, věřitelé, kteří tak dosud neučinili, mají od té doby 30 dní na přihlášení svých pohledávek. První schůze věřitelů se sejde 26. května. Na ní by se mělo rozhodnout, zda firma půjde do konkursu, nebo zda věřitelé odsouhlasí její reorganizaci. Pravděpodobnější je druhá varianta, reorganizační plán chce soudu předložit předseda představenstva firmy Aleš Hušák nejpozději 10 dní před schůzí věřitelů.

Sazka už má soudem stanovený i prozatímní věřitelský výbor, jeho členy jsou firmy Moranda, Siderius Holdings Limited, k oběma se dříve hlásil miliardář Radovan Vítek. Dále KKCG SF podnikatele Karla Komárka a dva přihlášení věřitelé Gtech Global Services Corporation a Česká spořitelna.

Akcionáři budou jednat o odvolání Ječmínka

Představenstvo Sazky obdrželo žádost výkonného výboru svého majoritního akcionáře ČSTV na svolání mimořádné valné hromady, jehož jediným bodem bude odvolání člena představenstva Romana Ječmínka. Představenstvo Sazky podle mluvčího firmy Jana Tuny tuto valnou hromadu svolá v zákonem stanovené lhůtě. K Ječmínkovi se podle jeho slov doneslo, že o tom jednal výkonný výbor ČSTV v minulém týdnu. „Já k tomu mohu říct jen jedinou věc, že to považuji za ubohé a nehodlám to komentovat,“ uvedl Ječmínek.

Sazka výrazně snížila výdaje na reklamu

Sazka, která dlouhodobě patřila mezi největší inzerenty v Česku, kvůli finanční problémům výrazně snížila výdaje na reklamu. Reklamní investice firmy v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 84 procent na 13 milionů korun z 82,4 milionu korun. Méně peněz do reklamy Sazka vložila i loni. ČTK to dnes sdělila společnost Kantar Media, která reklamní výdaje v ČR monitoruje.

Autor: mediafax, čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web