Šéf spořitelny: Ekonomika se vrací k růstu, nadměrné zdražení nehrozí

Firmy i domácnosti začínají věřit ve zlepšení ekonomické situace. Podle ředitele České spořitelny Pavla Kysilky však lidé potřebují od politiků jasnější vizi stability.

Pavel Kysilka
24.11.2013 16:32   |  

Ukazatele vývoje ekonomiky naznačují, že se české hospodářství vrací k růstu, nadměrný růst cen nehrozí. Důvěra domácností a firem v budoucnost se konečně začíná otáčet nahoru. V České televizi to řekl generální ředitel České spořitelny a bývalý guvernér centrální banky Pavel Kysilka. Překvapivý odhad poklesu HDP ve třetím čtvrtletí jej nevzrušuje. „Toto číslo bude jednou přehodnoceno,“ dodal.

Devizové intervence České národní banky z předminulého týdne k oslabení koruny na kurz 27 korun za euro podle jeho výpočtů budou mít malý příznivý efekt na růst HDP a tvorbu pracovních míst. Krátkodobě je prý třeba od politiků vize stability, protože lidem a firmám nejvíce vadí nepredikavatelnost toho, co bude. V takovém prostředí se těžko dělají spotřební plány domácností či investiční plány firem. Občanům zejména vadí pocit všeobecné nespravedlnosti a korupce, dodal Kysilka.

Kalousek intervence nekritizuje

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v České televizi k intervencím ČNB uvedl, že se nechce přidat k „levné“ kritice. „Dobře vím, jak těžké je rozhodování, které sebou nese viditelné náklady a současně čelí rizikům, které mohou být celospolečensky horší. „Chci věřit, že centrální banka rozhodovala tak, že přínosy budou větší než náklady, které vznikly,“ uvedl na adresu ČNB.

„Centrální banka říká: Nepředpokládejte, že by klesaly ceny. Pokud si něco chcete koupit, neodkládejte to. Tím dobře trefuje psychiku domácností,“ doplnil Kysilka. Právě psychika je totiž podle něj důvodem nižší spotřeby domácností a investic firem, které jako hlavní faktory stojí za současnou stagnací ekonomiky.


O intervencích ČNB čtěte více:

Benzin a nafta již zdražily. Intervence ČNB zvedla ceny o 40 haléřů

Kurz 28 Kč za euro? Proč ne, řekla ČNB a koruna hned oslabila

Intervence ČNB zabrala. Lidé skupují elektroniku


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Dušan Šrámek: Babišův celní hazard

Ministr financí Andrej Babiš chce, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy. To dnes může jen policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování… více

Mobilní web