Senát schválil zákon o ochraně bankovek a mincí eura

27.4.2011 15:21   |  

Ochranu bankovek a mincí společné evropské měny proti padělání a pozměňování přináší do českého právního řádu zákon, který dnes schválil Senát. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také zakazuje napodobeniny mincí. Zákon dále obsahuje novou povinnost pro směnárníky. Ti budou muset přijímat poškozené bankovky a odevzdávat je České národní bance (ČNB).

Firmám bude za porušení zákazu hrozit až desetimilionová pokuta, jednotlivcům pokuta až milion korun. Zákaz výroby, dovozu a prodeje předmětů zaměnitelných za platné mince má začít platit dnem vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů, zbývající část zákona pak letošního 1. července. Zákaz je reakcí na výskyt pamětních medailí na českém trhu, které jejich prodejce označil za mince. Podle České národní banky mohly u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že jde o zákonné peníze vydané centrální bankou. Zákon také upravuje postup při příjmu peněz, nakládání s nimi a při poskytování náhrad za necelé a poškozené bankovky a mince. Nahrazovat poškozené bankovky a mince bude Česká národní banka. Stažené peníze bude také ničit. Zkoumat bude i pravost bankovek a mincí a ty pozměněné nebo padělané bude uschovávat. Zákon také stanoví, že nestandardně poškozené peníze se nevyměňují. Centrální banka za ně však bude moci poskytnout náhradu, ale jen ve výjimečných případech typu živelních katastrof.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. V listopadových volbách se… více

Mobilní web