Severní Afrika přitahuje peníze

26.5.2011 8:20   |  

Revoluce v severní Africe zřejmě pro svět otevřely nový zlatý důl. Do států, kterými se přehnala vlna nepokojů, už začaly mířit první miliardy pomoci od světových institucí. Investice budou následovat. Soukromí investoři se těší, že v regionu poroste střední třída a rostoucí spotřeba potáhne zisky firem.

Světová banka (SB) uvolnila tento týden šest miliard dolarů pro Tunisko a Egypt. Prezident SB Robert Zoellick uvedl, že peníze, určené pro státní rozpočty obou zemí, by měly podpořit reformy, které povedou k celkovému růstu a vytváření pracovních míst. Vyzval také bohaté země z G8, aby podpořily investice a obchod v regionu.

Světová banka není sama, minulý týden oznámila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), že by mohla regionu poskytnout zhruba 2,5 miliardy eur na investiční úvěry, první zemí má být Egypt. EBRD se v posledních dvaceti letech angažovala hlavně při obnově postkomunistického bloku.

Do obnovy regionu se chce zapojit i přímo Evropská unie. Do severní Afriky by měla poslat další zhruba miliardu eur na financování reforem, která půjde přes Evropskou investiční banku. Stranou nezůstávají ani Spojené státy. Barack Obama uvedl, že Amerika odpustí Egyptu miliardu dolarů z dluhu a zároveň mu miliardu dolarů půjčí.


Čtěte také: EBRD ve svém regionu mírně zvýšila odhad růstu


Všechny tyto podpory by mohly otevřít dveře raketovým ziskům pro soukromé investory. V regionu je totiž dvaapadesát měst s minimálně milionem obyvatel, což z něj činí koncentrovanější trh, než je Severní Amerika. Na zisky si brousí zuby například telefonní operátoři – mobilní penetrace je zde totiž nižší než čtyřicet procent.

Růstem životní úrovně v severní Africe by se vyřešily i některé problémy Evropy – jednak by se omezila problematická imigrace, naopak EU by odsud mohla lákat vzdělanou sílu na hůře obsaditelné profese. Akciovým investorům nahrává fakt, že kvůli nepokojům se propadly trhy.
Ekonomika regionu severní Afriky a Blízkého východu by měla podle Světové banky růst tempem 3,6 procenta. Země kvůli nepokojům přišly o radikální díl příjmů z turistiky. Tunisko se nyní vypořádává s tisíci uprchlíky z válečné Libye.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web