Siemens požádal o bankovní licenci

29.6.2010 8:06   |  

Německý nadnárodní elektrotechnický koncern Siemens, který zaměstnává v Česku jedenáct tisíc lidí, hodlá založit vlastní banku. Do ní chce umístit firemní vklady a provádět přes ni finanční transakce.

Podle zjištění deníku E15 jde o novinku. Kolosy jako Mercedes, Ford, Opel, VW, BMW nebo zásilkové domy v Německu mají také své banky, popřípadě se věnují leasingu a pojištění, jde však o služby zákazníkům. Záměrem Siemensu, který rovněž nabízí finanční služby, je ale peněžní ústav výhradně pro vlastní potřeby.

„Požádali jsme před nějakým časem o bankovní licenci,“ prohlásil pro deník Süddeutsche Zeitung finanční ředitel Siemensu Joe Kaeser. Vyjádřil zároveň naději, že bankovní dohled BaFin přání koncernu záhy vyhoví. Důvodem tohoto kroku je snaha o nezávislost na peněžních domech, které hlásí ztráty, mají potíže s likviditou a zdráhají se půjčovat podnikům peníze.

„Ještě před třemi lety by mě ani nenapadlo, abych si dělal starosti, kde uložíme naši hotovost, s kým budeme dělat měnové či úrokové obchody. Po zkušenostech z uplynulých dvou roků si ale myslím, že je nutné přemýšlet a jednat o nových možnostech,“ podotkl Kaeser.

Manažer dále upřesnil, že nepůjde o klasický peněžní ústav pro klienty, ale výhradně o nástroj pro potřeby Siemensu. „V současnosti máme v hotových penězích asi devět miliard eur, které je třeba někde bezpečně uskladnit. Napříště se o ně postaráme vlastními silami,“ upřesnil Kaeser.

Siemens, který dodává výrobky a technologie pro průmysl, energetiku a zdravotnictví, dosáhl ve finančním roce 2009 s uzávěrkou ke 30. září obratu 76,7 miliardy eur. Čistý zisk vystoupil na 2,5 miliardy eur. Počet zaměstnanců momentálně přesahuje celosvětově 400 tisíc osob.

Problém jménem Areva

Dohody mezi Siemensem a francouzskou státní společností Areva o tom, že si nebudou konkurovat v oboru dodávek pro jaderná zařízení, prošetří Evropská komise. Unijní exekutiva se obává, zda společnosti neporušují tímto paktem pravidla volné hospodářské soutěže. Areva je jednou z firem, které by rády uspěly ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína.

Autor: Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web